Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaOtomobilTesla, 2024'te TSMC'nin 3nm çiplerini kullanacak

Tesla, 2024’te TSMC’nin 3nm çiplerini kullanacak

Tesla, yaklaşan yılda TSMC’nin (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) 3nm NTO çip tasarım finallerine iştirakini onayladı. 2024 yılı için planlanan TSMC’nin 3nm çip üretimindeki bu artış, gelişmiş yarı iletken tahlillerine olan talebin büyümesini yansıtıyor. Bilhassa, Tesla’nın N3P müşterisi olarak dahil edilmesi, şirketin TSMC’nin son teknoloji eseri olan bu çipleri, gelecek jenerasyon Tam Otonom Sürüş (FSD) akıllı sürüş çipleri üretiminde kullanma niyetini gösteriyor.

TSMC’nin N3P süreciyle ilgili hırslı planı, 2024’te üretime başlamayı içeriyor. N3E sürecine kıyasla, N3P %5 daha yeterli performans, %5 ile %10 ortasında daha az güç tüketimi ve çip yoğunluğunda dikkate kıymet bir 1.04 kat artış sunmayı hedefliyor. TSMC, N3P’nin performans, güç ve alan (PPA) ölçütlerinin, teknoloji olgunluğuyla birlikte Intel’in 18A sürecinden daha ileri olduğunu vurguluyor.

Tesla, 2024’te TSMC’nin 3nm çiplerini kullanacak

Tesla’nın TSMC ile iş birliği yeni değil, elektrikli araç üreticisi geçmişte birden fazla sipariş vermişti. Evvelki projeler ortasında 7nm sürecini kullanan Dojo D1 çipi ve 5nm sürecini barındıran HW 4.0 çipi yer alıyor. Tesla’nın N3P müşteri listesine eklenmesi, her iki şirket için stratejik bir atılım olarak görülüyor.

Analistler, bu paydaşlığın Tesla’yı TSMC’nin yedinci en büyük müşterisi pozisyonuna taşıyacağını ve TSMC’nin gelir büyüme ivmesine yeni bir dinamizm katacağını öngörüyor. Tesla, yenilikçi teknolojilerde otomotiv sanayisine liderlik etmeye devam ederken, TSMC ile iş birliği, yarı iletken ilerlemelerinin elektrikli ve otonom araçların geleceğini şekillendirmedeki kritik rolünü vurguluyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar