Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimTürkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX ile uzaya fırlatılacak

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX ile uzaya fırlatılacak

Şinasi Kaya: Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX ile uzaya fırlatılacak 1

Daha önce uluslararası uzay yarışmalarından dereceler ile dönen  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı, Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya gönderecek.

Grizu-263A, 13 Ocak saat 18.25’te SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya taşınacak. 5x5x5 santimetre boyutu ve 237 gram ağırlığı nedeniyle cep uydusu kategorisindeki uydu, alçak dünya yörüngesinde 525 km uzaklığa fırlatılacak. Yaklaşık 1 yıl boyunca aktif olarak görev yapacak ve 4 yıl 8 ay boyunca yörüngesindeki hareketini sürdürecek. Uydudan elde edilen veriler üniversitede bulunan yer istasyonu aracılığıyla takip edilecek.

Grizu-263A cep uydusu modüler yapıda olduğu için farklı yararlı yüklerin kolayca entegre edebileceği yapıya sahip. Temel alt sistemi değişmeden farklı yararlı yükler ile uzay görevlerinde kullanılabilir. Uzaya fırlatılmasının ardından uydunun temel alt sistemlerinin çalışması, gerçek uzay koşullarında test edilecek. Uydudan dünyaya güç bilgileri, yörüngedeki hareket analizi için atalet verileri, UTC zaman bilgileri ve uydu iç sıcaklık bilgisi gönderilecek.

Şinasi Kaya: Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX ile uzaya fırlatılacak 2

Uyduya 3 Mart 1922’de Zonguldak’ta maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden madencilere ithafen Grizu-263A adı konuldu.

Grizu-263 Uzay Takımı Üyesi Kerim Uslu, uydunun fonksiyonları hakkında şunları söyledi:

“Cep uydumuz büyük uydular gibi çok fonksiyonel bir uydu olmasa da temel haberleşme olaylarını gerçekleştirebilecek bir uydu. Uydumuzun kapsamında bir yerden veri gönderdiğimizde onu tekrar dünyaya geri yansıtıp başka yerdeki insanların ulaşabilmesini sağlayacak. Uydumuz özünde deneysel bir uydu. Güneş panellerimiz, alt sistemlerimiz var. Bunların düzgün bir şekilde çalışabildiğini kanıtlamak istiyoruz. Uydumuz modüler bir uydu olduğundan ilerleyen dönemde revizyonla uzayda araştırılması gereken bir görev için özelleşmiş bir devre kartı tasarlanarak üzerine takılabilir. Temel alt sistemlerin düzgün bir şekilde uzay şartlarında o yörüngede çalışabileceğini kanıtlamak istiyoruz.”

Yaklaşık 4 yıl önce yayımladığımız bir haber ile Grizu-263 Uzay Takımı’nın, NASA sponsorluğunda düzenlenen CanSat yarışmasında ikinci olduğunu sizlere duyurmuştuk. O günden beri çok sayıda yarışmada Türkiye’yi temsil ederek önemli başarılar elde ettiler.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar