Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimTurkovac aşısı 18 yaş altına uygulanmaya başladı

Turkovac aşısı 18 yaş altına uygulanmaya başladı

İnanç Can Çekmez: Turkovac aşısı 18 yaş altına uygulanmaya başladı 1

Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından geliştirilen yerli koronavirüs aşı Turkovac’ın 18 yaş altındaki testleri başladı. Ankara Şehir Hastanesi’nde bugün başlayan pilot çalışmayla 16-18 yaşındaki gönüllülere Turkovac aşısı uygulanmaya başlandı.

Aşı çalışmasına daha önce hiç aşı olmamış, hiç Covid-19 geçirmemiş ve kronik rahatsızlığı bulunmayan 16. yaşını tamamlamış, 18’den gün almamış gençler gönüllü olarak katılabilecek. Çalışmaya katılan kişilere plasebo (boş aşı) yapılmayacak. Katılımcılar iki gruba ayrılacak. Bir gruba Turkovac, diğer gruba ise Sinovac aşısı uygulanacak.

Turkovac aşısı tüm şehirlerde uygulanmaya başladı

1 hf. önce eklendi

Çalışmalar bugün Ankara Şehir Hastanesi’nin Çocuk Hastanesi bölümünde başladı. Önümüzdeki hafta diğer şehirlerde de gönüllülere uygulanacak. Toplam 14 merkezde bu çalışma sürdürülecek. İlk etapta 16-18 yaş arasında yapılacak çalışma, belirli bir sayıya ulaştıktan sonra daha alt yaş gruplarına da uygulanacak. Toplam 500 gönüllü ile çalışılması hedefleniyor. Gönüllüler üzerindeki çalışmanın olumlu sonuçlar vermesi halinde Turkovac aşısının 18 yaş altında yaygın kullanımına başlanacak.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Sağlık Haberleri
  • Turkovac aşısı 18 yaş altına uygulanmaya başladı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar