Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter API, Devlet Kurumları İçin Ücretsiz Oldu

Twitter API, Devlet Kurumları İçin Ücretsiz Oldu

Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter, bundan kısa bir süre önce önemli bir değişiklik yaptı. Şirket, bu değişiklik kapsamında API servislerini ücretli hale getirdi. Yeni dönemde düşük ihtiyaçlar için ücretsiz bir paket bulunurken, en gelişmiş kurumsal şirketler ise binlerce dolar ödeyerek bu sisteme sahip olabilecekti.

Şimdiyse Twitter API servisi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Platform, devlet ve kamuya ilişkin hizmetler için API erişiminin ücretsiz olacağını duyurdu. Yapılan resmi açıklamada, hava durumu uyarıları, trafik bilgilendirmeleri ve acil durum hizmetleri gibi hizmetler için aboneliğe gerek olmayacağını belirtti. 

Ancak belirsizlikler var

Şinasi Kaya: Twitter Api, Devlet Kurumları İçin Ücretsiz Oldu 1

Twitter’ın geliştiriciler için açılan resmi hesabındaki açıklama, bazı belirsizlikler içeriyor. Öyle ki açıklamada, ücretsiz API’den faydalanacak kişi ve kurumların “doğrulanmış” olması gerektiği belirtiliyor. Ancak bunun nasıl mümkün olacağı tam olarak belli değil. Bir kamu kurum ve kuruluşunun en üst kademesinin mi Twitter Blue abonesi olup doğrulama yapacağı yoksa sadece hizmetler için açılan hesabın mı doğrulanmaya ihtiyaç duyacağı net değil.

Twitter’daki açıklama şöyle:

“Twitter API’sinin en önemli kullanım durumlarından biri her zaman kamu hizmetleri olmuştur. Hava durumu uyarılarını, ulaşım güncellemelerini ve acil durum bildirimlerini paylaşan doğrulanmış devlet veya kamuya ait hizmetler, Twitter API’sini ücretsiz olarak kullanabilirler.”

Türkiye’de çok yaygın olmasa da başta ABD olmak üzere pek çok ülkede kamu kurum ve kuruluşları, Twitter API’lerini kullanarak bilgilendirme yapıyorlar. Özellikle de hava durumu, karayolları ve raylı toplu taşıma şirketleri, Twitter API’leri ile tüketicilere anında ulaşabiliyorlar. Bu yüzden Twitter’ın aldığı kararın yerinde olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar