Çarşamba, Şubat 8, 2023
Google search engine
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter hesapları tehlike altında! Her an hesabınız kapatılabilir

Twitter hesapları tehlike altında! Her an hesabınız kapatılabilir

Milyonlarca aktif kullanıcı ile en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, ülkemiz dahil tüm dünyada sıklıkla tercih ediliyor. Birçok kullanıcıyı bünyesinde barındıran platform bazı saldırıların da hedefi hâline gelmiş durumda. Milyonlarca Twitter kullanıcısını ilgilendiren son tehlike ise geçtiğimiz günlerde ortaya kondu.

İddia doğrulandı

Yapılan araştırmaya göre binlerce uygulamanın Twitter API anahtarlarını sızdırdığı ortaya çıktı. Bu sayede saldırganlara Twitter hesaplarını tamamen ele geçirebilme ve bunları kimlik hırsızlığı veya diğer siber dolandırıcılık türleri için kullanma şansı tanınıyor.

Tehlikeli 3.207 uygulama

CloudSEK tarafından yapılan araştırma, Twitter API için geçerli kullanıcı şifreleri ve sırlarını sızdıran toplam 3.207 mobil uygulamanın varlığını ortaya koydu. Çeşitli mobil uygulamalar Twitter ile entegrasyon sunarak kullanıcıların yerine belirli eylemleri gerçekleştirebiliyor.

Bu tür verileri sızdıran uygulamalar, potansiyel olarak üçüncü taraf kişilerin tweet atmasına, doğrudan mesajlar gönderip okuması ve bunun gibi birçok şeyi yapmasına izin veriyor. CloudSEK, bu sayede bazı kişilerin dolandırıcılık veya kötü amaçlı yazılım kampanyasını başka hesaplar üzerinden teşvik edebileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar, söz konusu uygulamaların e-bankacılık, navigasyon, radyo ve bunun gibi birçok konuda hizmet verdiğini ortaya koyuyor. Bu uygulamaların her biri hâli hazırda 50.000 ila beş milyon arasında indirilmiş durumda.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar