Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaOyunValve, Steam Üzerinden Xbox Game Pass Fikrine Olumlu Bakıyor

Valve, Steam Üzerinden Xbox Game Pass Fikrine Olumlu Bakıyor

Dünyanın en büyük dijital oyun platformlarından olan Steam’in sahibi Valve, son dönemde kullanıcılardan gelen “abonelik hizmeti” hakkında bazı soruları cevapladı. Valve’ın CEO’su Gabe Newell, PC Gamer’dan Wes Fenlon ile yaptığı röportajda, abonelik hizmeti hakkında planlarının olmadığını ancak Xbox Game Pass’i Steam’e getirmek için Microsoft ile çalışmaktan mutluluk duyacağını belirtti. Diğer taraftan Bethesda’nın yakın zamanda kendi başlatıcısını kapatarak yapımlarını Steam’de yayımlama kararı, Microsoft ile Valve’ın ilişkisini geliştirmesinin yanında, Xbox Game Pass hakkında da bir anlaşmaya sahne olabileceği ihtimalini akıllara getiriyor.

Wes Fenlon, Gabe Newell’a Steam’in abonelik hizmeti projesi olup olmadığını ve eğer böyle bir plan yoksa bile gelecekte Xbox Game Pass oyunlarının Steam’de yer alma olasılığını sormuş. Newell ise cevap olarak, “Şu anda kendi bünyemizde bir abonelik hizmeti kurmayı düşünmüyoruz fakat müşterilerimiz için Xbox Game Pass açıkça popüler bir seçenek ve bunu Steam’e getirmek için onlarla çalışmaktan çok mutluluk duyarız.” sözlerine yer verdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Valve, Steam Üzerinden Xbox Game Pass Fikrine Olumlu Bakıyor 1
Gabe Newell

Bu açıklamaya bakarsak, Steam’in oyun aboneliği tarzında bir hizmetini görmeyeceğiz ama kullanıcıların Xbox Game Pass oyunlarını Steam’den edinme olasılığı somutlaşmamış olsa da var. Ayrıca, EA Play oyun abonelik seçeneğinin hali hazırda Steam’de yer alması, Xbox Game Pass’in de şansını artırıyor ancak Newell söyleşinin devamında, Microsoft ve Valve’ın; Xbox Game Pass’in Steam’e getirilmesi konusunda görüşmeler yaptığını, ancak bazı pürüzlerin olduğunu belirtmiş: “Konu hakkında oradaki insanlarla, (Microsoft) epeyce konuştuk. Kullanıcılar bunu istiyorsa, projeyi gerçekleştirmenin ortak yolunu bulmalısınız. İşte tam o noktadayız.”

Tahminlere göre buradaki sorun, Steam’deki satışlardan yapılan yüzde 30’luk kesinti olabilir. Valve, 50 milyon dolardan sonraki satışlar için komisyonu yüzde 20’ye indiriyor ama şirketin Game Pass gibi abonelik hizmetlerine maddi açıdan nasıl davrandığı ise net değil. Bu konuda bir örnek olarak ön plana çıkan EA Play bile Steam’de yalnızca temel abonelik seçeneğiyle mevcut. EA Play Pro hala Origin başlatıcısına özel olmaya devam ediyor. Özetle, Steam’deki gelir dağılım modelinin abonelik hizmetiyle çelişmesinden dolayı bazı problemler yaşanmakta. Microsoft cephesinden ise şu ana kadar PC Game Pass’i Steam’e getirmeye dair hiçbir işaret görmüş değiliz. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Kaynak:  Technopat

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar