Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaBilimYapay zeka öncüsünden bir ihtar daha: İklim değişikliğinden 'daha acil' bir sorun!

Yapay zeka öncüsünden bir ihtar daha: İklim değişikliğinden ‘daha acil’ bir sorun!

Şinasi Kaya: Yapay Zeka Öncüsünden Bir Ihtar Daha: İklim Değişikliğinden 'Daha Acil' Bir Sorun! 1 Yapay zekanın öncülerinden Geoffrey Hinton, Reuters’a verdiği bir röportajda, yapay zekanın (AI) insanlık için iklim değişikliğinden “daha acil” bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. Yaygın olarak “yapay zekanın fikir babalarından” biri olarak bilinen Geoffrey Hinton, kısa bir mühlet evvel on yıl çalıştığı Google’dan teknolojinin riskleri hakkında konuşmak için ayrılmıştı.

İklim değişikliğinden daha acil

Hinton’un çalışmaları çağdaş yapay zeka sistemlerinin gelişimi için çok değerli kabul ediliyor. 1986 yılında, yapay zeka teknolojisinin temelini oluşturan hudut ağlarının geliştirilmesinde bir dönüm noktası olan “Geri yayılımlı yanlışlarla temsilleri öğrenme” isimli ufuk açıcı makaleyi yazan Hinton, 2018 yılında, Turing Ödülü‘ne layık görüldü.

Her ne kadar Hinton, çağdaş yapay zeka sistemlerinin öncüsü olsa da şimdilerde kendisi AI’ı yaratacağı mümkün tehditle ilgili telaşlarını kamuoyuna açıklayan teknoloji başkanından birisi pozisyonunda. Ve söyledikleri riskin boyutunu gösteriyor üzere: “İklim değişikliğinin pahasını düşürmek istemem. ‘İklim değişikliği konusunda endişelenmemelisiniz’ demek istemem. Bu da büyük bir risk lakin bence yapay zeka daha acil bir durum haline gelebilir.”

“Ne yapacağımızı bilmiyoruz”

Şinasi Kaya: Yapay Zeka Öncüsünden Bir Ihtar Daha: İklim Değişikliğinden 'Daha Acil' Bir Sorun! 3 Hinton yaptığı açıklamalarda kabul edilmek istenmeyen bir noktaya parmak basıyor. Hinton’a nazaran iklim değişikliği konusunda ne yapmanız gerektiğini biliyoruz: Karbon üretimini durdurmak. Lakin Hinton’a nazaran yapay zeka konusunda ne yapılması gerektiği net değil.

Kısa müddette tarihin en süratli büyüyen uygulaması haline gelen ChatGPT, iki ay içinde aylık 100 milyon kullanıcıya ulaştı. ChatGPT’nin ardında OpenAI ile derin bir otaklık kuran Microsoft, AI alanında bir silahlanma yarışının fitilini ateşledi. Hinton, AI çalışmalarının devam etmesi gerektiğini lakin tedbirler konusunda da süratli olmamız gerektiğini belirtiyor: “Ben bunun varoluşsal bir risk olduğunu, şu anda çok sıkı çalışmamız ve bu mevzuda ne yapabileceğimizi bulmak için çok fazla kaynak ayırmamız gerektiğini düşünen kamptayım.” Halihazırda hem ABD hem de AB, yapay zeka yasası üzerinde çalışıyor ve kapsamlı bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar