Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaYazılımYapay zekâya büsbütün güvenmemeniz gerektiğini gösteren sebepler

Yapay zekâya büsbütün güvenmemeniz gerektiğini gösteren sebepler

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâya Büsbütün Güvenmemeniz Gerektiğini Gösteren Sebepler 1 Bilhassa ChatGPT hayatımıza girdiğinden beri birçok konuda yapay zekâlardan yardım almaya başladık. Lakin yapay zekâların ürettiği sonuçlar her vakit tatmin edici olmuyor. Hatta yanlış karşılıklar bile üretebiliyorlar. Bunun üzere birçok nedenden dolayı yapay zekâlara büsbütün güvenmemeliyiz.

Yapay zekâ yanlış sonuçlar üretebilir

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâya Büsbütün Güvenmemeniz Gerektiğini Gösteren Sebepler 3 Üstteki görselde ChatGPT’ye Phyton’ı anlatan birinci kitap sorulmuş. Birinci başta verdiği karşılığın yanlış olması üzerine kullanıcı karşılığın yanlış olduğunu belirtmiş. ChatGPT yanlış olduğunu her ne kadar kabul etse de şayet sorduğunuz sorunun yanıtını bilmiyorsanız yapay zekâdan aldığınız yanıtın doğruluğunu araştırmanız gerekebilir.

Yukarıdaki paylaşımda ise Google’ın yapay zekâsı Bard’ın verdiği yanlış karşılık görülmekte. Bir kullanıcı, yapay zekâya Avatar 2 sinemasının ne vakit çıkacağını soruyor ve yapay zekâ, sinemanın şimdi vizyona girmediğini söylüyor.

Yapay zekâ, yaratıcılığınızı köreltebilir

Ulaş Utku Bozdoğan: Yapay Zekâya Büsbütün Güvenmemeniz Gerektiğini Gösteren Sebepler 5 Müellifler ve dizayncılar üzere birçok profesyonel artık verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için yapay zekâyı kullanıyor. Ancak, bu yapay zekâlar kısayol olarak kullanıldığında, beşerler eşsiz fikirler üretmek yerine içeriği kopyalayıp yapıştırma eğilimindedir. Bu yaklaşım cazip görünebilir zira vakitten ve efordan tasarruf sağlar. Lakin bu durum zihni meşgul etmeyi ve yaratıcı düşünmeyi köreltebilir.

Yapay zekâ, çarçabuk berbata kullanılabilir

Yapay zekâ ile makûs niyetli şahıslar, kolaylıkla virüs ya da yasal kullanıcıların makul ağlara erişmesini engellemek için yapay zekâ güdümlü DoS akınları oluşturabilir. Bilhassa DoS atakları insan gibisi özellikler sergiledikleri için giderek daha karmaşık ve durdurulması güç hâle geliyor.

Yapay Zekâ, insan üzere düşünerek tercihler yapamaz

Karmaşık sorulara karşılık ararken yahut sübjektif tercihlere dayalı kararlar alırken sırf yapay zekâya güvenmek epeyce riskli olabilir. Örneğin bir yapay zekâdan iki kitap ortasında seçim yapmasını isterseniz daha yüksek puanlı olanı önerebilir. Lakin şahsî zevkinizi, okuma tercihlerinizi yahut kitaba hangi emelle gereksiniminiz olduğunu dikkate alamaz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar