Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaYazılımYapay zekaya yönelik birinci denetleme İngiltere'den!

Yapay zekaya yönelik birinci denetleme İngiltere’den!

Araştırmanın, yapay zeka teknolojisinin oluşturulması ve dağıtılmasının beş geniş kapsamlı alanı nasıl etkilediğine bakacağı bildiriliyor: şeffaflık ve açıklanabilirlik; hesap verebilirlik ve yönetişim; emniyet ve güvenilirlik; adalet; itiraz edilebilirlik ve tazmin. Genel olarak inceleme, AI temel modellerinin hem rekabeti hem de tüketici muhafazasını nasıl etkileyebileceğini ve muhtemelen etkileyeceğini öğrenmeyi amaçlıyor.

Yanıtları bulmakla vazifeli düzenleyici kurumlar ortasında, insanlara ve işletmelere rekabetçi pazarlarda etik olmayan uygulamalara karşı çalışırken yardımcı olan Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) yer alıyor. CMA’nın CEO’su Sarah Cardell yaptığı açıklamada, “Bu dönüştürücü teknolojinin potansiyel yararlarının Birleşik Krallık’taki işletmeler ve tüketiciler tarafından kolaylıkla erişilebilir olması ve insanların yanlış yahut aldatıcı bilgiler üzere sıkıntılardan korunması çok kıymetli.” dedi. “Amacımız, bu yeni, süratle ölçeklenen teknolojinin açık, rekabetçi pazarlar ve tesirli tüketici muhafazası sağlayacak biçimde gelişmesine yardımcı olmak.”

Yapay zekaya yönelik birinci denetleme İngiltere’den!

OpenAI, Microsoft ve Google üzere önde gelen yapay zeka şirketlerinden gelen yeni gelişmeler, üretken yapay zeka araçlarının ve ChatGPT, Google Bard ve Bing Chat üzere öğrenme lisanı modellerinin popülaritesini artırmasına yol açtı. Şirketler yapay zeka oluşturma araçlarını ve başka model tabanlı özellikleri dahil etmek için yarışırken, değerlendirmeler denetimlerin devreye alınması gerekip gerekmediğini belirleyebilir.

Duyuru, geçen ay İngiltere’nin Temel Model Misyon Gücü başlatmak için 100 milyon pound harcadığı haberinin akabinde geldi. Başbakan Rishi Sunak ve Teknoloji Sekreteri Michelle Donelan, öbür programlarda ortaya çıkan etik ve lojistik meselelere düşmeden iktisada yardımcı olacak “egemen” yapay zeka teknolojisi yaratmayı amaçlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar