Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimYeni Ford Bronco Raptor tanıtıldı: Daha güçlü ve yetenekli

Yeni Ford Bronco Raptor tanıtıldı: Daha güçlü ve yetenekli

Meral Erden: Yeni Ford Bronco Raptor tanıtıldı: Daha güçlü ve yetenekli 1

Ford Bronco’nun en güçlü versiyonu yeni Bronco Raptor bugün resmi olarak tanıtıldı. Söz konusu model, daha fazla güç ve hızın yanında arazi konusunda da çok daha yetenekli.

Bronco Raptor özellikleriyle neler sunuyor?

Yeni Bronco Raptor, gövdesindeki görsel ve mekanik değişiklikler nedeniyle standart Bronco’ya göre 25 cm daha geniş. Aracın kuru ağırlığı ise 2600 kilogram. Kaputun altında 3.0 litre V6 EcoBoost ünite bulunuyor. Söz konusu motorda, alüminyum muadillerine göre daha dayanıklı olduğu belirtilen grafitli dökme demir blok kullanılmış.

Motorun güç ve tork verileri henüz açıklanmadı fakat 400 beygirin üzerinde güç sunacağı biliniyor. Ayrıca, aynı motorun Explorer ST üzerinde 400 beygir güç ve 563 Nm tork sağlıyor olması da bizlere fikir verebilir. Açıklamaya göre motor Bronco Raptor’a özel iyileştirmelere sahip. Bu kapsamda ara soğutucu ve hava emiş sistemi gibi alanlarda daha ağır koşullara dayanmaya yönelik güncellemeler yapılmış.

Yeni Bronco Raptor, kardeşleri Ranger Raptor ve F-150 Raptor gibi 10 ileri otomatik şanzımana sahip. Dört tekerlekten çekiş sisteminde ileri seviye arazi sürüş yeteneğine yönelik yedi farklı mod bulunuyor. Bunlar arasında turbo gecikmesini önlediği belirtilen yeni Baja modu da bulunuyor. Bunun yanı sıra ‘sessiz mod’a da sahip olan çok modlu egzoz sistemi de dikkat çekilen detaylar arasında.

Meral Erden: Yeni Ford Bronco Raptor tanıtıldı: Daha güçlü ve yetenekli 2

Tahmin edileceği üzere yeni Bronco Raptor’un şasisinde de pek çok güncelleme mevcut. Özellikle süspansiyon sisteminde ünlü Ultra4 Racing serisinden esinlenilmiş. Daha büyük ön-arka tahrik milleri, güncellenen Dana akslar ile High-Performance Off-Road Stability Suspension (HOSS) adı verilen sistem altı çizilen detaylardan. Söz konusu sistemde Fox yarı aktif amortisörler bulunuyor.

Söz konusu iyileştirmeler sayesinde Bronco Raptor’un süspansiyon hareketinin standart versiyona göre önde yüzde 60, arkada ise yüzde 40 oranında daha fazla olduğunu öğreniyoruz. Bunun yanı sıra, kuvvetlendirilmiş B ve C sütunları gibi iyileştirmeler ile torsiyonal sertlik yüzde 50 oranında artırılmış. Yerden yükseklik standart modele göre 12 cm artırılırken, tampondan aracın altına kadar uzanan koruma plakalarının da motor, şanzıman ve transfer kutusunu koruması sağlanmış.

Yeni Ford Bronco Raptor 2022’nin mart ayında siparişe açılacak. Aracın fiyatı henüz belli değil.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar