Cuma, Aralık 9, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimYerli seyir füzesi Roketsan Çakır tanıtıldı

Yerli seyir füzesi Roketsan Çakır tanıtıldı

Ulaş Utku Bozdoğan: Yerli seyir füzesi Roketsan Çakır tanıtıldı 1

Roketsan kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip yeni nesil yerli seyir füzesi Çakır’ı geliştirdiğini açıkladı. Çakır, hava araçları ve kanatlı hava araçlarının yanı sıra insansız hava araçlarında da kullanılabilecek ve böylece yerli İHA’larımıza yerli seyir füzesi kabiliyeti eklenecek.

Roketsan Çakır’ın hedefleri arasında su üstü hedefler, kıyıya yakın kara ve su üstü hedefler, stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor. Harp başlıklı versiyonları, bu hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor.

Motoru yerli

Yerli seyir füzesi Çakır’da Kale Arge tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KTJ-1750 turbojet motor kullanılıyor.

Milli Muharip Uçağın yerli motoru hakkında açıklama

2 gün önce eklendi

Üzerindeki ağ tabanlı yapı sayesinde hedef değiştirme ve görev iptali özelliği de bulunuyor. Sürü halinde görev yapabiliyor. Farklı mühimmatlarla koordineli şekilde taarruz gerçekleştirebiliyor.

Radar soğurucu özellikli özgün gövde tasarımı sayesinde Çakır, yüksek beka kabiliyeti sunuyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ek olarak radar soğurucu gövde yapısı ile düşman hava savunma sistemlerince tespit edilebilirliğini en az seviyeye indiriyor.

Çakır, karıştırmaya dayanıklı GNSS ve altimetre destekli ataletsel navigasyon sistemi ile yoğun elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da seyrine devam edebiliyor.

İlk uçuş 2022’de

Çakır’ın tasarım çalışmaları devam ediyor. İlk test uçuşunun bu yılın sonlarına doğru Akıncı TİHA’dan yapılması planlanıyor. Entegrasyon çalışmaları 2023 yılı içerisinde tamamlanarak kullanıma hazır hale gelecek.

Güncelleniyor…

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Yerli seyir füzesi Roketsan Çakır özellikleri

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar