Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBilimYerli ve ulusal yapay zeka robotu "Turcoai" misyona başladı

Yerli ve ulusal yapay zeka robotu “Turcoai” misyona başladı

Tamamen Türk teşebbüsçüler tarafından geliştirilen yapay zeka robotu ‘Turcoai’ piyasaya sunuldu.

Turcoai; Türk toplum yapısının duygusal algoritmalarını manaya yeteneği, Türkçe lisan kullanımı ve yazılı ve görsel içerik ile tecrübe sunma açısından ehemmiyet taşıyor. Yapılan açıklamaya nazaran yapay zeka robotu, günlük hayatta insanların hayatını teknoloji takviyesiyle kolaylaştıran bir yapay zeka robotu.

Projenin temeli 2022 yılında ABD’de atıldı ve bugüne kadar geliştirilerek son halini aldı. Başta şirketler ve işletmeler olmak üzere birçok alanda yardımcı asistan misyonunda bulunan yapay zeka robotu; eğitim, sıhhat, hukuk, cümbüş, finans üzere birçok alanda hem şirketler hem de tüketicilere büyük kolaylıklar sağlıyor.

“Türkiye’yi yapay zekada üs haline getireceğiz”
Turcoai.com Kurucusu Muhammed Yıldız proje ile ilgili “2023 yılında İstanbul’da kurulan TurcoAI, aslında Amerika, Boston’da Türk teşebbüsçüler tarafından hayata geçirildi. Bu tecrübeli grup, dünya çapında tanınmış ve tanınan yapay zeka modeli olan GPT-4’ün getirdiği esinlenmeyle TurcoAI’ın altyapısını oluşturdu. Bizler, yapay zeka teknolojisini insanların günlük hayatlarına nasıl entegre edebileceğimizi düşündük ve en sonunda günlük hayatın birtakım zorluklarına odaklandık. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, günlük isteklerini ve ihtiyaçlarını süratli ve tesirli bir biçimde karşılamak gayesiyle bu platformu oluşturduk. Turcoai’nin misyonu, yapay zeka teknolojisini insanlık için genel bir halk hizmeti haline getirmekti. Bu model, geniş çaplı şahsileştirme ve özelleştirme yetenekleri sayesinde, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmayı başarabilir. Türkiye’de yapay zeka teknolojisinin önderi olmayı hedefleyen yapay zeka, 40 dan fazla lisanda içerik oluşturan ve tüketen milyonlarca bireye hizmet etmeyi amaçlıyor. Uzun vadede ise, Türkiye ve etrafındaki bölgelerde yapay zeka teknolojisi alanında bir merkez haline getirmeyi ve bu alanda öncülük etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Şinasi Kaya: Yerli Ve Ulusal Yapay Zeka Robotu &Quot;Turcoai&Quot; Misyona Başladı 1

Bir ülkenin teknolojik gelişimini ve kalkınmasını sağlamak için eğitim, yatırım, araştırma ve geliştirme, bilinçlendirme ve teknolojiye erişim üzere faktörlerin hayati değer taşıdığını tabir eden Yıldız, “Bunun yanında uygun kanun ve siyasetler, altyapı yatırımları, mahallî ve memleketler arası işbirlikleri de teknoloji gelişiminin hızlandırılması için gereklidir. Ayrıyeten ferdi seviyede teknolojiye olan merak ve ilginin artırılması, teknoloji ve bilim alanında daima öğrenme ve yenilikçi düşünme yeteneklerine sahip olunması gerekmektedir ” tabirlerini kullandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar