Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaDonanımABD'den Çin'e yeni ambargo: ASML'nin sevkiyatları durdurulabilir

ABD’den Çin’e yeni ambargo: ASML’nin sevkiyatları durdurulabilir

Ulaş Utku Bozdoğan: Abd'Den Çin'E Yeni Ambargo: Asml'Nin Sevkiyatları Durdurulabilir 1

Trump yönetimi ile birlikte Huawei ve ZTE gibi şirketlere ambargo uygulama kararı alan ABD, şimdi deHollanda merkezli yarı iletken üreticisi ASML’nin Çin’e olan sevkiyatlarını durdurmayı planlıyor.

Teknoloji ambargoları artıyor

ABD hükümetinin yeni hedefi olan ASML, günümüzde otomobiller, cep telefonları, bilgisayarlar, ve robotlar gibi birçok alanda kullanılan Litografi araçları üretiyor. Daha öncesinde ASML’nin aşırı ultraviyole (EUV) litografi cihazlarını Çin’li şirketlere satmasını engelleyen ABD, şimdi ise bir nesil önceki derin ultraviyole (DUV) araçlarının tedarikini kesmeyi planlıyor.

Bununla birlikte ABD Ticaret Bakanı Yardımcısı Don Graves’ın Mayıs sonu ve Haziran başında Hollanda ve Belçika’ya yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen yeni kararın, Çin’in kendi yarı iletken bağımsızlığını kazanmasında büyük bir etki yaratabileceği düşünülüyor.

Xiaomi, Vieatmam’da akıllı telefon üretimine başlıyor

19 sa. önce eklendi

Ayrıca gelirlerinin yüzde 16’lık bir kısmını Çin sevkiyatlarından kazanan ASML, “Henüz bir karar verilmedi ve söylentiler hakkında spekülasyon yapmak veya yorum yapmak istemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar