Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaBilimABD'lilerin Türkiye'deki sarsıntı tezine Prof. Dr. Naci Görür'den cevap

ABD’lilerin Türkiye’deki sarsıntı tezine Prof. Dr. Naci Görür’den cevap

Ulaş Utku Bozdoğan: Abd'Lilerin Türkiye'Deki Sarsıntı Tezine Prof. Dr. Naci Görür'Den Cevap 1 Güney Kaliforniya Üniversitesi‘ndeki jeofizikçiler, geçtiğimiz hafta yayınladıkları tahlil raporunda, Şubat ayında yaşanan sarsıntılarla bağlı fay bölgesinde sıkışıklık olduğunu ve bu sıkışıklığın 6.8 büyüklüğünde bir zelzele meydana getirebileceğini açıklamışlardı.

Deprem olabilir fakat 6.8 büyüklüğünde değil

Özellikle Malatya’nın Pütürge ilçesine dikkat çeken ABD’li bilim beşerlerine, Türkiye’nin önde gelen jeologlarından Prof. Dr. Naci Görür‘den karşılık geldi. Sarsıntı argümanlarını kişisel Twitter hesabından değerlendiren Görür, hususla ilgili olarak şu tabirleri kullandı:

“Amerikalılar Malatya’da 6,8 sarsıntı olacak diyorlarmış. 6 Şubat zelzele kırıkları birbirlerini kesmedi. Ortalarında kısa bir boşluk kaldı (şekil). Burada bir zelzele olabilir ancak o kadar da büyük değil. Elazığ’dan Hatay’a kadar kırılmamış fay yahut fay bölümlerinde küçük-orta boyutlu sarsıntılar olabilir lakin DAF/ÖLÜ DENİZ çizgisi üzerinde artık uzun bir periyot büyük sarsıntılar olmaz. Sevgiyle (Şek: Hussein vd 2023)

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar