Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaBilimİnsansız savaş uçağı ANKA-3 birinci sefer piste çıktı ve taksi yaptı: İşte...

İnsansız savaş uçağı ANKA-3 birinci sefer piste çıktı ve taksi yaptı: İşte o anlar ve detaylar!

Şinasi Kaya: İnsansız Savaş Uçağı Anka-3 Birinci Sefer Piste Çıktı Ve Taksi Yaptı: İşte O Anlar Ve Detaylar! 1 Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen insansız savaş uçağı ANKA 3, kendisini geliştirmeye ve merdivenleri birer birere tırmanmaya devam ediyor. Tek kanat yapısı ile dikkat çeken ANKA 3, kısa bir müddet evvel piste çıkarak birinci taksi testini de gerçekleştirmiş durumda.

ANKA-3’ün kuyruksuz bir konfigürasyona sahip olması ona farklı avantajlar getiriyor. Bunlardan birincisi ve en kıymetlisi radar görünürlüğünün düşük olması. Zira uçağın yatay ve dikey kuyrukları olmadığı için sinyallerin yansıyacağı yüzey ölçüsü da azalıyor. Tıpkı vakitte dizaynda sürüklenmenin az olması sayesinde yararlı yük taşıma kapasitesinde de kıymetli artış sağlanıyor. ANKA-3 halihazırda taksi koşularına başlamış durumda. Birinci sefer piste çıkan insansız savaş uçağı, başarılı bir halde testlerden geçti. Fakat bu testlerin devam edeceğini belirtelim.

TUSAŞ ANKA-3 ne vakit uçacak?

İnsansız Hava Araçları Mühendislik Yöneticisi Bülent Korkem, tarafından yapılan açıklamaya nazaran TUSAŞ ANKA-3 için mevcut birinci maksat, birinci uçuş. Yapılan planlamaya nazaran ANKA-3’ün birinci uçuşu Mayıs ayının başlarında olacak. Tam tarih muhakkak değil fakat Mayıs ayının ortalarına gelmeden aracın uçurulması hedefleniyor.

ANKA-3 neler yapacak, TSK’ya neler kazandıracak?

ANKA-3’ün operasyonel yetkinliği öteki İHA’lardan farklı ve gelişmiş olacak. Mevcut Anka yahut Bayraktar SİHA’larından daha süratli olacak olan ANKA-3, 0,7 mach sürate ulaşabilecek. 44 bin fite kadar çıkabilecek olan ANKA-3’in azami misyon irtifası ise 40 bin fit olacak. ANKA-3, düşük radar görünürlüğü ile hava savunma sistemleri dahil olmak üzere düşman ögelere yüksek ateş gücünü, yüksek süratte ulaştırabilecek. Donatılacak silah sistemine bağlı olarak ANKA-3 gerek havadan karaya gerekse de havadan havaya taarruz yapabilecek.

Aktarılanlara nazaran ANKA-3’ü Ulusal Muharip Uçak, HÜRJET, F-16 üzere beşerli sistemlerle ortak operasyonlarda kullanılabilecek. Hem üzerindeki yararlı yüklerle hem onların yararlı yüklerini birbirleriyle ortak kullanabildikleri bir platform üzere düşünülebilir. Sonuç olarak ANKA-3, Türk Hava Kuvvetleri’nin operasyonel zenginliğini kıymetli ölçüde artıracak.

ANKA-3’ün silahları

Şinasi Kaya: İnsansız Savaş Uçağı Anka-3 Birinci Sefer Piste Çıktı Ve Taksi Yaptı: İşte O Anlar Ve Detaylar! 3 ANKA-3’ün taarruz yeteneği, gövde altı merkez, ikisi dahili ve kanat altlarında ikişer olmak üzere toplam 7 silah istasyonuna bağlı olacak. Yapılan açıklamaya nazaran gövde içindeki dahili istasyonun yetenekleri çok büyük olacak. Bunun manası şu; aracın iç silah hacmi epey geniş. Belirtilenlere nazaran şu anda Türkiye’de geliştirilmiş bütün mühimmatlar ANKA-3’te kullanılabilir olacak. Dahili silah istasyonu Mark 83 sınıfı silahlardan birer adet taşıyabilecek. Kanat altındaki birinci büyük istasyonda SOM-J, yeniden Mark 83 sınıfı silahlar taşınabilecek.

ANKA-3 Özellikleri

 • Anka ve Anka II ile ortak aviyonik mimari ve Yer Denetim İstasyonu
 • Düşük radar görünürlüğü
 • Yüksek süratte intikal
 • Yüksek yararlı yük kapasitesi
 • LoS/BLOS (Uydu Kontrolü)
 • Max. Kalkış Yükü: 6500 kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1200kg
 • Servis İrtifası: 40kft
 • Dayanım: 10 saat @ 30kf
 • Seyir Suratı: 250kts/0.42M @ 30kf
 • Azami Sürat: 425kts/0.7M @ 30kf
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar