Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimAlman firmadan Lada Niva'ya offroad dokunuşu: Niva Monster

Alman firmadan Lada Niva’ya offroad dokunuşu: Niva Monster

Ulaş Utku Bozdoğan: Alman firmadan Lada Niva'ya offroad dokunuşu: Niva Monster 1

45 yıldır değişime meydan okuyan efsane Lada Niva, bizim için pek olmasa da diğer pazarlarda erişilebilir bir offroad aracı olarak varlığını sürdürüyor. Üstelik daha yetenekli bir Niva isteyenler için fabrika çıkışlı Niva Bronto versiyonu da sunuluyor.

Zubr isimli bir Alman firma ise Lada Niva’yı zorlu offroad koşullarına hazır hale getirmek için kolları sıvamış ve ‘Lada Niva Monster’ adı verilen aracı ortaya çıkarmış. eBay üzerinde listelenen modele 44 bin euro fiyat biçilmiş. Niva Monster‘da pek çok görsel ve mekanik değişiklik yapılmış ancak bunun yine de yüksek bir miktar olduğunu söylemek mümkün.

Değişime görünen kısımlardan başlayacak olursak, 16 inç jantlar ve onları çevreleyen büyük Hankook Dynapro lastikler ilk göze çarpan detaylardan. Ayrıca bagaj kapağında da tam boy stepneye yer verilmiş. Plastik dodikler, lastiklere uyum sağlaması açısından genişletilmiş. Ayrıca ön ve arka tamponlar da yaklaşma ve uzaklaşma açılarını iyileştirecek şekilde özel olarak tasarlanmış.

Ulaş Utku Bozdoğan: Alman firmadan Lada Niva'ya offroad dokunuşu: Niva Monster 2

Lada Niva Monster’da, çizilmeye ve paslanmaya karşı daha dayanıklı bir boya kullanılmış. Yuvarlak farları da içine alan panjur değiştirilmiş. Farların şekline dokunulmamış ancak daha iyi görüş sağlayacak şekilde LED ünitelerle güncellenmiş. Motor kaputu ve C sütunlarında fazladan havalandırmalara da sahip olan Niva Monster’da ayrıca vinç, şnorkel, çift egzoz çıkışı ve yan basamaklar gibi özellikler de bulunuyor.

Söz konusu modelin yerden yüksekliği 235 mm olarak açıklandı. Bu alanda standart Niva’ya göre 150 mm artış söz konusu. Bunun için zorlu offroad koşullarına dayanıklı bir süspansiyon sistemi gibi şasi modifikasyonları yapılmış. Alt bölüme de mekanik bileşenleri koruması için fazladan koruma plakaları eklenmiş.

Değişmeyen kısım ise Niva’nın 83 beygir güç ve 129 Nm tork üreten 1.7 litre motoru. Görünen o ki şirket bu motordan ekstra güç alacak bir yol bulamamış. Söz konusu motor her zaman olduğu gibi 5 ileri manuel şanzıman ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle kombine çalışıyor.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • Alman firmadan Lada Niva’ya offroad dokunuşu: Niva Monster

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar