Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaMobilApple bir kere daha farkını ortaya koyuyor

Apple bir kere daha farkını ortaya koyuyor

Günümüzde dijital dünyada yaşamak, konutumuzdan çıkmadan birçok süreci gerçekleştirebilmemize imkan tanıyor. Çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi bankacılık ve hatta çevrimiçi çalışma seçenekleri bu durumun sonucu. Bu durum, kimilerinin fizikî mağazaların artık gerekli olmadığı fikrine sürüklendiğini gösteriyor. Fakat, Apple’ın Hindistan’da açtığı yeni mağazalar, fizikî perakendenin hala talep gördüğünü kanıtlıyor. Son bilgilere nazaran, Apple’ın Hindistan’daki iki mağazası her ay yaklaşık 22-25 crore Rupi (yaklaşık 3 milyon dolar) ciro yapıyor.

Beklenenin akabinde, Apple Hindistan’da birinci fizikî mağazalarını Delhi ve Mumbai’de açtı. Bu mağazalar, mahallî kullanıcılardan büyük bir ilgi gördü. Apple’ın Hindistan’daki mağazalarının aylık satışları 22-25 crore Rupi (yaklaşık 3 milyon dolar) düzeyinde gerçekleşiyor. Bu durum, Apple Store’un ülkedeki elektronik perakende dalında gelir açısından başkan pozisyona gelmesini sağlıyor. Pekala, Hindistan’da iPhone fiyatları ne durumda?

Apple bir sefer daha farkını ortaya koyuyor

Maalesef, coğrafik pozisyon kıymetli bir rol oynayabiliyor ve bir bölgedeki satın alma gücünü etkileyebiliyor. Ayrıyeten, birtakım ülkelerde uygulanan vergi siyasetleri, teknoloji severlerin dilek ettikleri eserleri elde etmelerini zorlaştırabiliyor. Bu bakımdan, Hindistan, ortalama bir düzeyde yer alabilir. Brezilya ve Türkiye üzere ülkelerde telaş verici fiyat artışları yaşanmıyor, lakin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında fiyatlar biraz daha yüksek. Örneğin, ülkedeki iPhone 14 fiyatları şu biçimdedir:

  • iPhone 14 (128GB) 79,900 ₹ (yaklaşık 966.45 $)
  • iPhone 14 Pro (128GB) 99,900 ₹ (yaklaşık 1175.29 $)
  • iPhone 14 Max (128GB) 89,900 ₹ (yaklaşık 1064.89 $)
  • iPhone 14 Pro Max (128GB) 109,900 ₹ (yaklaşık 1263.33 $)

Hindistan’daki iPhone’ların nispeten uygun fiyatlarına en büyük katkıyı, satışların geniş kitlelere ulaşabilir olması sağlıyor. Lakin, Apple’ın marka algısının yarattığı muvaffakiyetin da göz gerisi edilemeyeceğini belirtmeden geçmeyelim.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar