Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaOtomobilBugüne Kadar Kaç Adet Togg T10X Teslim Edildiği Belli Oldu - Webtekno

Bugüne Kadar Kaç Adet Togg T10X Teslim Edildiği Belli Oldu – Webtekno

Bir süredir teslimat sürecinde olan Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu’nun (Togg), bu süreçte bazı sorunlar yaşadığı biliniyordu. Çekiliş ile yerli otomobil satın almaya hak kazanan vatandaşlar, araçlarını teslim alamadıklarını söylüyorlardı. Togg ise konunun medyada yankı bulması sonrasında müşterilerine e-posta gönderip, teslimatlarla ilgili tarih bilgilendirmesi yaptı. Gelen son haberler, Togg T10X teslimatlarında ciddi bir sıkıntı olduğunu doğruluyor.

Bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Togg T10X’in aylık üretim miktarlarından bahsettik. Buna göre mart ve nisan aylarında 170, mayıs ayında ise 1.370 adet araç üretimi yapılacaktı. Ancak Togg, bu planlamanın oldukça gerisinde gibi görünüyor. Zira şirketin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’ne (ODMD) verdiği rakamlar, şu ana kadar sadece 306 adet Togg T10X satışı yapıldığını ortaya koyuyor. 

İşte Togg’un ODMD’ye verdiği satış rakamı sayısı

İnanç Can Çekmez: Bugüne Kadar Kaç Adet Togg T10X Teslim Edildiği Belli Oldu - Webtekno 1

ODMD’nin internet sitesine girip “Pazar – Perakende Satışlar” bölüme ulaşırsanız, markaların bildirdiği satış rakamlarına ulaşabileceğiniz tablolarla karşılaşırsınız. Burada, Togg’un Mayıs 2023 (dolayısıyla Ocak-Mayıs 2023) dönemi için toplamda 306 adet satış bildirdiğini görüyoruz. Buna göre Togg, mart ve nisanda üreteceğini beyan ettiği araçları ancak mayıs ayında satılabildi. Üstelik bunun içinde kamu görevlilerine tahsis edilen araçlar da bulunuyor olabilir.

Günde 4 adet Togg T10X bile satılamıyor

İnanç Can Çekmez: Bugüne Kadar Kaç Adet Togg T10X Teslim Edildiği Belli Oldu - Webtekno 3

Togg’un mart ayı itibarıyla seri üretime başladığını biliyoruz. Bu durumda, Gemlik’teki fabrikanın 90 gündür üretim yaptığını söyleyebiliriz. ODMD’ye verilen 306 adet satışı bu üretim süresiyle oranladığımız zaman, günde 3,4 adet T10X satışı yapıldığı sonucuna ulaşabiliriz. Oysa ki şirket, planlara göre sadece mayıs ayında 1.370 adet üretim yapacaktı. 

NOT: Bir aracın üretimi, satışı ve teslimatı bağımsız süreçlerdir. ODMD’nin sunduğu veriler, satışı gerçekleşen yani ‘faturası kesilen‘ araçları göstermektedir. 31 Mayıs’ta satışı yapılan bir araç, haziran ayı içinde teslim edilebilir ancak satış, mayıs ayı verileri içinde gösterilir.

Vatandaş, Togg T10X’i umulandan daha pahalıya almak zorunda kalabilir

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Togg fiyatlarında üretim maliyetine paralel değişimler yaşanabileceğini söyledi. Fiyatların düşmesi zaten beklenen bir şey değil. Ancak fiyatların yükselmesine karşı da yapılabilecek bir şey yok. Üstelik teslimatlar ne kadar gecikirse, kur ve enflasyona maliyetler de o kadar fazla artacak gibi görünüyor.

Bu durumda şubat ayında Togg için ön sipariş hakkı kazanan vatandaşlar, yılın ilerleyen döneminde zamlı bir şekilde T10X’i teslim almak zorunda kalabilir. Olmaz demeyin; Türkiye’deki hiçbir otomotiv markası sabit fiyat garantisi vermiyor. Hatta kısa süre önce Türkiye’ye giriş yapan Tesla bile ilk teslimatlarını lansman fiyatından değil zamlı fiyattan gerçekleştirmişti.

ODMD verilerine buradan ulaşabilirsiniz. Derneğin 2023 ile ilgili detaylı raporu için buradaki haberimize bekliyoruz.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar