Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaMobilApple, gibisi görülmemiş bir büyüme stratejisi peşinde

Apple, gibisi görülmemiş bir büyüme stratejisi peşinde

Bu yıl Nisan ayında Apple, Hindistan’da, Delhi’deki Saket ve Mumbai’deki BKC bölgesinde iki perakende mağazasını kapılarını müşterilere açtı. Bu mağazalar, tüketicilerden büyük bir ilgi görerek, 22 ile 25 crore ortasında bir ciro elde etti. Yeni bir duyum kaynaklı gelişme, Apple’ın ülke genelindeki fizikî varlığını güçlendireceği istikametinde; yeni mağazaların açılışını planlıyor.

Bloomberg’in teknoloji muhabiri Mark Gurman’ın belirttiğine nazaran, Apple’ın önümüzdeki dört yıl boyunca 53 mağaza açmayı, mevcut mağazalarını taşımayı ve düzenlemeyi düşündüğü söz ediliyor. Bu genişleme planları kapsamında, 27 yeni mağaza ile perakende zincirinin büyümesi öngörülüyor. Şirketin bu genişleme stratejisi, bilhassa Asya-Pasifik bölgesine odaklanıyor.

Apple, gibisi görülmemiş bir büyüme stratejisi peşinde

Hindistan’da, önümüzdeki birkaç yıl içinde Apple’ın üç fizikî mağaza daha açmayı planladığı bilgisi geldi. Bu mağazaların Mumbai ve Delhi’de yer alacağı öngörülüyor. Yeni mağazaların lokasyonları belirlenmiş durumda. 2025 yılında Mumbai’nin Borivali bölgesinde açılacak olan üçüncü mağaza ve 2026 yılında Delhi’deki DLF Promenade Alışveriş Merkezi’nde planlanan dördüncü mağaza bulunuyor. İkinci büyük perakende mağazası olması beklenen bu dördüncü mağaza, Apple BKC’nin akabinde Hindistan’daki en büyük ikinci Apple mağazası olacak. 2027 yılında ise beşinci mağazanın Mumbai’nin Worli bölgesinde açılması planlanıyor.

Zamanla, 2025 ve 2027 yılları ortasında Apple’ın Hindistan’da üç yeni mağaza daha açacağı öngörülüyor. Bu durum, Apple’ın Hindistan pazarında rekor satışlar gerçekleştirmesine ve tüm vakitlerin en yüksek iPhone geliri rekorunu kırmasına paralel olarak gözlemleniyor. Apple’ın Hindistan’daki perakende genişlemesi, şirketin ülkede iPhone üretimini artırma planlarının bir kesimi üzere görünüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar