Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaMobilAndroid 14 işletim sistemi, iOS’un en kıymetli özelliklerinden birini bünyesine katıyor

Android 14 işletim sistemi, iOS’un en kıymetli özelliklerinden birini bünyesine katıyor

Android 14‘ün son sürümünde yeni bir BatteryManager API’sını kullanıma sunacağına dair duyumlar geliyor. Bu özellik, kullanıcıların akıllı telefonlarının batarya durumlarını denetim etmelerini sağlar ve ayrıyeten çeşitli yararlı özellikler ve bilgiler sunar.

Esper.io’dan Mishaal Rahman’ın sağladığı bilgiye nazaran, yeni API’lar döngü sayısı, şarj durumu, üretim tarihi, birinci kullanım tarihi, şarj siyaseti ve en değerlisi batarya sıhhat durumu üzere kullanışlı bilgiler sunmak üzere tasarlandı. Lakin, bu yeni BatteryManager API’sı şu an için yalnızca Android 14 Beta 2 yahut daha yüksek sürümünü çalıştıran Google Pixel akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Android 14 işletim sistemi, iOS’un en değerli özelliklerinden birini bünyesine katıyor

Bu API’yi kullanarak, geliştirici @narektor, Batt ismi verilen açık kaynaklı bir batarya sıhhat uygulaması geliştirdi. Bu uygulama kullanıcılara batarya sıhhati istatistikleri sunar. Fakat, sunulan batarya sıhhat bilgilerinin her vakit büsbütün gerçek olmayabileceği akılda tutulmalı. Bunun yanı sıra, bu uygulama, Google’ın Ayarlar uygulamasında yakın vakitte kendi batarya sıhhat izleme özelliğini yayınlayacağı bir çerçeve oluşturuyor.

Maalesef, Android 14 sürümünde bu özelliğin büsbütün eklenmeme ihtimali bulunuyor ve Google’ın bu özelliği Android 15’e eklemeyi tercih edebileceği düşünülüyor. Lakin bu özellik, birçok kişi tarafından uzun müddettir talep edildiği için, gelecekteki güncellemelerde kullanıma sunulacağını umabiliriz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar