Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaİnternetApple'dan DuckDuckGo'dan neden vazgeçti?

Apple’dan DuckDuckGo’dan neden vazgeçti?

Google son günlerde Amerika hükümeti ile başı sıkıntıda. Amerika Adalet Bakanlığı, şirket aleyhine bir rekabet aykırılığı davası başlattı. Rakipleri üzere Microsoft tarafından da köşeye sıkıştırılan şirket, gücünü ve kaynaklarını rakiplerini gölgede bırakmak ve haksız rekabet yaratmakla suçlanıyor. Alışılmış ki, Google bu savları reddetti ve mahkemede kendini şiddetle savunacağını belirtti.

Davanın sonucu bilinmeyen olsa da, dava yeni zorluklarla karşılaştıkça zararın büyük olacağı görülüyor. En son bilgilere nazaran Apple, özel varsayılan arama motorunu Google’dan DuckDuckGo’ya geçirmeyi düşündü. Lakin Google’dan gelen paraya bağlı olarak bu fikri reddetti.

Amerika Adalet Bakanlığı’nın Google aleyhine açtığı dava, her gün kullandığımız teknolojiler hakkında birçok yeni ayrıntısı ortaya çıkardı. Mahkeme evrakları, 2018 yılında Apple’ın Safari tarayıcısındaki özel göz atma modu için varsayılan arama motoru olarak Google’ı DuckDuckGo ile değiştirme konusunda görüşmeler yaptığını gösterdi.

Apple’dan DuckDuckGo’dan neden vazgeçti?

Belgelere nazaran, Apple yöneticileri Google’ın arama motoru pazarındaki hakimiyeti ve bilgi toplama uygulamalarının muhtemel kapalılık sonuçları konusunda kaygılıydı. Ayrıyeten DuckDuckGo’nun saklılık odaklı yaklaşımının Safari’nin özel göz atma moduna kıymetli bir katkı sağlayabileceğine inanıyorlardı.

Ancak Apple, DuckDuckGo’ya geçme kararından vazgeçti. Evraklar, Apple yöneticilerinin DuckDuckGo’nun arama sonuçlarının kalitesi ve Safari’nin ürettiği yüksek trafik hacmini ele alma yeteneği konusunda kaygılı olduklarını gösteriyor. DuckDuckGo uzun vakittir kendisini Google’a kıyasla daha zımnilik dostu bir alternatif olarak pazarlıyor.

Kullanıcıların arama geçmişini takip etmez yahut onları şahsileştirilmiş reklamlarla hedeflemez. Fakat DuckDuckGo’nun arama sonuçları Google’ınkiler kadar kapsamlı yahut gerçek değil. Şirket bu bahiste halka açık bir yorum yapmadı. Lakin, Apple’ın gelir üzerindeki mümkün tesiri konusunda telaşlı olabileceği düşünülüyor. Google, her yıl Safari’de varsayılan arama motoru olmak için Apple’a milyarlarca dolar ödüyor. Bu da birinci etapta davanın başlamasına neden olan sebepti.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar