Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaOtomobilAvrupa'nın en çok elektrikli araba satın alan ülkesi muhakkak oldu! Pekala Türkiye?

Avrupa’nın en çok elektrikli araba satın alan ülkesi muhakkak oldu! Pekala Türkiye?

Elektrikli arabalara olan ilgi dünya genelinde süratle artarken, yapılan son araştırma elektrikli araba satışlarında öncü olan ülkeleri belirledi. Araştırmanın sonuçlarına nazaran en çok elektrikli araba satın alan ülke Norveç oldu. Norveç, yapılan araç satışlarının yüzde 83.49’unu elektrikli araçlar oluşturarak bu alandaki liderliğini sürdürdü.

Norveç’te elektrikli arabalara olan büyük talep, çeşitli teşvikler ve siyasetlerle destekleniyor. Vergi indirimleri, park fiyatı muafiyeti, şarj altyapısının yaygın olması üzere faktörler, Norveçli tüketicilerin elektrikli arabalara yönelmesini teşvik ediyor. Ülkede elektrikli arabalar, konvansiyonel içten yanmalı motorlu araçlara nazaran daha uygun maliyetli ve etraf dostu bir alternatif olarak bedellendiriliyor.

Avrupa’nın en çok elektrikli araba satın alan ülkesi aşikâr oldu! Pekala Türkiye?

İkinci sırada, elektrikli araba satışlarının yüzde 43.83’ünü oluşturan İzlanda bulunuyor. İzlanda da benzeri halde çeşitli teşvik ve dayanak siyasetleriyle elektrikli araba kullanımını teşvik ediyor. Ülke, sürdürülebilir güç kaynaklarına dayalı bir ulaşım sistemine geçiş yapma konusundaki kararlılığıyla dikkat çekiyor.

Üçüncü sıradaysa yüzde 38.57 ile İsveç yer alıyor. İsveç, etraf şuuruna sahip bir toplum olarak elektrikli arabalara olan ilgiyi artırmak ismine çeşitli tedbirler almış durumda. Devlet teşvikleri, şarj altyapısının geliştirilmesi ve araba üreticilerinin çeşitli modelleri piyasaya sürmesi, İsveç’te elektrikli arabalara olan geçişi hızlandırıyor.

Türkiye ise yüzde 6.14’lük oranla bu alandaki global sıralamada 21. sırada yer alıyor. Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarının daha düşük olmasında şarj altyapısının gereğince gelişmemiş olması, teşvik siyasetlerinin sonlu olması üzere faktörler tesirli olabilir. Fakat Türkiye’de de son devirde çeşitli teşviklerle ve bilinçlendirme kampanyalarıyla elektrikli araba kullanımının artırılması hedefleniyor. Elektrikli arabalara olan ilginin global çapta artmasıyla birlikte Türkiye’de de bu alandaki gelişmelerin hızlanması beklenebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar