Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaBilimAvrupa’nın kritik roketinin birinci fırlatma tarihi açıklandı

Avrupa’nın kritik roketinin birinci fırlatma tarihi açıklandı

İnanç Can Çekmez: Avrupa’nın Kritik Roketinin Birinci Fırlatma Tarihi Açıklandı 1 Avrupa’nın uzaydaki gayeleri için hayli değerli olan Ariane 6 roketinden beklenen fırlatma bilgisi nihayet verildi. ArianeGroup’un yeni jenerasyon Ariane 6 roketinin kilit tedarikçilerinden biri, fırlatma sisteminin bu yıl uçuşa geçmeyeceğini doğrulamış görünüyor. Münasebetiyle Ariane 6’nın fırlatılması için muhtemelen biraz daha beklememiz gerekecek.

Kritik roket için gaye 2024

Alman havacılık ve uzay şirketi OHB‘nin yöneticileri, 10 Mayıs’ta yapılan bir çıkar daveti sırasında, roketin uzun müddettir ertelenen birinci fırlatışını 2024 yılının birinci aylarında gerçekleştireceğini öngördü. Bu ortada Ariane 6, kısa bir mühlet evvel Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Jüpiter JUICE misyonunu fırlatan ArianeGroup’un Ariane 5 roketinin halefi olacak.

İnanç Can Çekmez: Avrupa’nın Kritik Roketinin Birinci Fırlatma Tarihi Açıklandı 3 Geçtiğimiz yıl ESA, 2020 yılı için planlanan Ariane 6’nın birinci fırlatılışının 2023 yılının dördüncü çeyreğinde gerçekleşmesini beklediğini duyurmuştu. Artık, roket için kesim sağlayan üçüncü bir taraftan bu vakit çizelgesine ait kritik bir güncelleme geldi. OHB CEO’su Marco Fuchs, şirketin birinci çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili bir sunum sırasında, “Ariane 6 şimdi fırlatılmadı, fakat önümüzdeki yılın başlarında fırlatılacağını umuyoruz” dedi.

Fuchs görüşme sırasında ayrıca “Ariane 6’nın birinci fırlatılışını önümüzdeki yılın başlarında göreceğimizden giderek daha fazla emin oluyoruz. Bence birinci fırlatmaya bir yıl kaldı ve bu ruhsal olarak çok değerli.” sözlerini kullandı.

Avrupa yarışta geride kalıyor

İnanç Can Çekmez: Avrupa’nın Kritik Roketinin Birinci Fırlatma Tarihi Açıklandı 5

Ariane 6’nın fırlatılmasında yaşanan gecikmeler, uzay sanayisinde inovasyon kelam konusu olduğunda Avrupa’nın açıkça geride kaldığı görülüyor. Ariane 6, fırlatma maliyetlerini düşürmek için tasarlanmış olsa da, SpaceX‘in büsbütün tekrar kullanılabilir Starship fırlatma sisteminin bilakis, harcanabilir bir roket olacak. Yani fırlatıldıktan sonra Ariane 6, tekrardan Dünya’ya geri dönmeyecek.

Sadece uzay, Ay ve Mars faaliyetleri için değil birebir vakitte Ariane 6’nın Starlink rakibi bir uydutakımyıldızı projesinde de kullanılması hedefleniyor. AB’nin IRIS² olarak isimlendirdiği uydudan internet projesinin 2027 yılına kadar tam kapasiteye ulaşması planlanıyor. Ariane 6’nın daha birinci uçuşunu yapmadığı düşünüldüğünde AB’nin bu projesinde de gecikmeler olacağı aşikar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar