Pazar, Eylül 25, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimAyçiçeği poleniyle üretilen kağıt, tekraren yeniden yazdırılabiliyor

Ayçiçeği poleniyle üretilen kağıt, tekraren yeniden yazdırılabiliyor

İnanç Can Çekmez: Ayçiçeği poleniyle üretilen kağıt, tekraren yeniden yazdırılabiliyor 1

Kağıdın geri dönüştürülebilirliği yüksek olsa da ayçiçeği poleni kullanılarak geliştirilen yeni bir kağıt, defalarca kullanılabilir bir yapıya sahip. Kağıt üzerine en az sekiz kez baskı yapılabiliyor, silinebiliyor ve ardından tekrar yazdırılabiliyor.

Ayçiçeği poleninden tekrar kullanılabilir kağıt yapımı

Nanyang Teknoloji Üniversitesi bilim insanları, yeniden hamur haline getirilmeden geri dönüştürülebilen ve karbon emisyonlarını en aza indirmeye yardımcı olan polen bazlı kağıt geliştirdiler.

İnanç Can Çekmez: Ayçiçeği poleniyle üretilen kağıt, tekraren yeniden yazdırılabiliyor 2

Geliştirilen kağıt, geleneksel odun hamuru bazlı kağıttan daha yumuşak ve daha saydam bir yapıya sahip olmasına rağmen normal bir lazer yazıcıyla baskı almaya olanak tanıyor. Kağıda yapışkan bir bant uygulanması veya kağıdın suya yerleştirilmesi kağıt üzerindeki metin veya görüntüyü etkilemiyor.

Kağıt, iki dakika boyunca alkali bir solüsyon içerisinde ovalanınca baskı yüzeyden ayrılıyor. Daha sonra boş olan kağıt, beş dakika boyunca etanol içinde bırakılıp ardından kurutulup asetik asit ile yeniden işlemeye hazırlanıyor. Ekip, bu şekilde kağıdın en az sekiz döngü boyunca kullanılabileceğini belirtiyor.

Güneş ve rüzgar enerjisi üretimi 2021’de rekor kırdı

1 gün önce eklendi

Araştırma ekibi, geleneksel yöntemlerle kağıt üretmek için ağaçların kesilmesi gereksiniminin ortadan kaldırılabileceğini söylüyor. Ayrıca ayçiçeği poleninin yanı sıra kamelya ve nilüfer gibi bitkilerden de elde edilen polenlerin bu işlem için kullanılabileceği belirtiliyor.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Ayçiçeği poleni bazlı kağıt, defalarca yeniden yazdırılabiliyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar