Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaBilimBermuda Şeytan Üçgeni, tüm gizeme karşın o kadar da özel olmayabilir

Bermuda Şeytan Üçgeni, tüm gizeme karşın o kadar da özel olmayabilir

Bermuda Şeytan Üçgeni uzun yıllardır batıl inançların ve doğaüstü olay takipçilerinin maksadında bulunuyor ve pek çokları bu bölgede doğaüstü güçlerin faal olduğuna dair reddedilemez ispatların olduğunu argüman ediyor. Lakin en azından bir bilim insanı bu argümanları kabul etmiyor ve Bermuda Şeytan Üçgeni’nin pek de özel olmadığını söylüyor.

Avustralya’daki Sidney Üniversitesi’nden bir bilim insanı, Bermuda Şeytan Üçgeni için mantıklı bir açıklama sunmaya çalışıyor. Karl Kruszelnicki, yıllar içerisinde yaşanan tüm kaybolmalara karşın, bilhassa bölge üzerinden geçen trafik düşünüldüğünde, üçgenin Dünya’daki başka bölgeler ile tıpkı uçak ve bot kaybolma oranına sahip olduğunu söylüyor.

Bu yüzden Kruszelnicki, Bermuda Şeytan Üçgeni’nin o kadar gizemli olmadığını ve kaybolmaların dev deniz yaratıkları, uzaylılar yahut doğaüstü güçler yerine makus hava şartları ve insanların karar yanılgıları üzere sebeplerle yaşandığını düşünüyor.

1945’te kaybolan Flight 19

Kruszelnicki, verdiği bir örnekte 1945 yılında kaybolan ve bulunamayan Flight 19 örneğini anlatıyor. Flight 19 (Uçuş 19) sırasında, beş adet ABD Donanması bombardıman uçağı Üçgen’in içinde kaybolmuştu. Uçaklar için yapılan tüm araştırmalar sonuçsuz kalmıştı ve bu, Üçgen’in doğaüstü ününe katkıda bulunmuştu. Fakat Kruszelnicki, bu kaybolmanın büsbütün insan yanılgıları ile açıklanabileceğini söylüyor.

Görevdeki 14 pilottan yalnızca birinin gerçek bir tecrübesi olduğunu belirtirken, uçuş günü vazifeye sarhoşluktan yeni ayılmış bir halde geldiğinin bildirildiğini hatırlatıyor. Ayrıyeten, misyon sırasında bölgenin 5 metreye çıkan dalgalarla fırtınalı olduğu ve uçuş kayıtlarında misyon önderi pilotun pusulasının bozuk olduğuna inanması ve yardımcı pilotu ile gidilecek taraf konusunda anlaşamayarak batıya dönmesi gerekirken muhtemelen doğuya dönmesi üzere anekdotları hatırlatıyor.

Bunlarla birlikte, bölgede okyanusun çok derin olması sebebiyle, uçakların okyanusa batmaları durumunda, gerçek yere baktığınızda bile uçak baktıklarını göremeyebilirsiniz ve bu yüzden, bu uçaklara ne olduğunu asla öğrenemeyebiliriz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar