Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaBilimBilim adamlarının çalışması tahıl eserlerinde yüzde 20 randıman artışı sağlayacak

Bilim adamlarının çalışması tahıl eserlerinde yüzde 20 randıman artışı sağlayacak

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde yürütülen tahıl ıslah çalışmaları hasadın akabinde tescil alacak. Tescil sonucunda üretici ile buluşacak olan çalışmaların üretimde randımanı artırması hedefleniyor.

Kuraklık ve tahılların yan yatması ile yaşanan randıman kaybının önüne tahıl uzunluklarını kısaltarak geçen bilim adamları, üretimde yüzde 20 oranında randımanı artırmayı başardı. Hasadın akabinde tescil sürecine gidecek olan çalışmaların üreticiler ile buluşması hedefleniyor.

Çalışmaları yürüten Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Kısmı Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Anabilim Kolu Öğretim Vazifelisi Dr. İbrahim Saygılı, “Tahıllarda yaygın olarak yana yatma üzere bir sorun var. Ektiğiniz eser verimliyse o eserde yatma dediğimiz olay gözüküyor. Bunların uzunluğunu kısaltarak, sağlamlığını artırarak eserin randımanını kaybetmemiş oluyoruz. Üreticilerde bu sayede yüzde 20 randıman artışı sağlanmış olacak. Başka taraftan kuraklığa dayanıklılık var” dedi.

İnanç Can Çekmez: Bilim Adamlarının Çalışması Tahıl Eserlerinde Yüzde 20 Randıman Artışı Sağlayacak 1

Tescil basamağından sonra eserlerin üreticilerin kullanımına hazır olacağını belirten Dr. Saygılı, “Tahıllarda yatmaya dayanıklılık, kuraklığa tolerans, çinko eksikliğine dair alanlarda çalışmalar yürütüyoruz. Bugünlerde kısa uzunluklu, yüksek verimli arpa çizgileri geliştirmek üzerine çalışıyoruz. Araştırmalarımızın büyük bir kısmında farklı çizgiler var. Bu çizgiler içerisinde yeni belirlediğimiz genler var. Bu genlerin kromozom bölgelerini bulmaya çalışıyoruz. Tescil alacak yeni çeşitlerimiz var. Tahıllarda yaygın olarak yana yatma üzere bir sorun var. Ektiğiniz eser verimliyse o eserde yatma dediğimiz olay gözüküyor. Bunların uzunluğunu kısaltarak, sağlamlığını artırarak eserin randımanını kaybetmemiş oluyoruz. Üreticilerde bu sayede yüzde 20 randıman artışı sağlanmış olacak. Başka taraftan kuraklığa dayanıklılık var. Bunlar kısa uzunluklu ve metrekarede daha fazla başak içeren verimli hatlarımızdır. Bunlarda ise kurak koşullarda yüzde 15 ile 20 ortasında daha fazla randıman elde edebiliyoruz. Bu yıl tescil planımız var, projemizi hazırladık. Son deneme yılımız tescil evresinden sonra çiftçimize bu eserler ulaşacak” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar