Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaYapay ZekaBill Gates'ten 18 ay kestirimi

Bill Gates’ten 18 ay kestirimi

Yapay zeka, yakın gelecekte çocuklarınıza öğretmeye ve notlarını yükseltmeye yardımcı olabilir. En azından Microsoft’un kurucu ortağı milyarder Bill Gates, yapay zeka sohbet robotlarının çocukların okumayı öğrenmelerine ve 18 ay içinde yazma maharetlerini geliştirmelerine yardımcı olma yolunda ilerlediğini söylüyor.

San Diego’daki ASU+GSV Tepesi’nde yaptığı açılış konuşması sırasında Gates, “Yapay zeka, rastgele bir insanın yapabileceği kadar güzel bir öğretmen olmak için bu yeteneğe ulaşacak” dedi.

Son birkaç ayda OpenAI’nin ChatGPT’si, Microsoft’un Bing’i ve Google’ın Bard’ı üzere yapay zeka sohbet robotları süratle manşetlere yükseldi ve artık muhakkak standartlaştırılmış testlerde insan seviyesindeki zekayla rekabet edebiliyor. Bu yükseliş, hem teknolojinin potansiyeline ait heyecanı hem de muhtemel olumsuz sonuçlara ait tartışmaları tetikledi.

Gates’in, teknolojiden etkilenenler tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzdeki sohbet robotlarının okuma ve yazma konusunda inanılmaz bir akıcılığı olduğunu belirten Gates, bu yeteneklerinin yakında öğrencilere teknolojinin daha evvel hiç olmadığı formlarda kendi okuma ve yazma hünerlerini geliştirmelerini edinmelerine yardımcı olacağını söyledi.

CNBC’nin haberine nazaran Gates, “İlk başta, bir okuma araştırma asistanı olarak okumaya ve size yazma hakkında geri bildirimde bulunmaya nasıl yardımcı olduğuna şaşıracağız” dedi.

Tarihsel olarak, yazma maharetlerini öğretmenin bir bilgisayar için inanılmaz derecede sıkıntı bir vazife olduğunu kanıtladı. Öğretmenler denemeler hakkında geri bildirimde bulunurken, anlatı yapısı ve düzyazının netliği üzere özelliklere baktıklarını, lakin bu özelliklerin, geliştiricilerin kodda kopyalaması “zor” olan “yüksek bilişsel çalışmalar” olduğunu söyledi.

Şinasi Kaya: Bill Gates'Ten 18 Ay Kestirimi 1

Ancak, yapay zeka sohbet robotlarının insan gibisi lisanı tanıma ve yine yaratma yeteneğinin bu dinamiği değiştirdiği belirtiliyor. New York Times teknoloji köşe muharriri Kevin Roose, geçtiğimiz ay yapay zekanın çevrimiçi tarz kılavuzlarında süratli arama yapma yeteneğini kullanarak yazısını geliştirmek için ChatGPT programlarını esasen kullandığını yazdı.

Sohbet robotları akademisyenleri etkiliyor

Bazı akademisyenler, sohbet robotlarının metin kesimlerini özetleme ve geri bildirimde bulunma ve hatta tam makaleler yazma marifetlerinden etkilendiklerini söylüyor.

Ancak birebir akademisyenler, teknolojinin şimdi tam olarak olgunlaşmadığı ve istemeden de olsa değerli yanlışlara yahut yanlış bilgilere yol açabileceği konusunda ihtarda bulunuyor. Gates, AI teknolojisinin öğrencileri daha uygun motive etmek için insan lisanını okuma ve yine yaratma konusunda gelişmesi gerektiğini söyledi.

Gates “Eğer yalnızca önümüzdeki 18 aya bakarsanız, yapay zekalar bir öğretmen yardımcısı olarak gelecek ve yazma konusunda geri bildirimde bulunacaklar” dedi ve ekledi: “Ve sonra matematikte yapabildiklerimizi geliştirecekler.

Cebir ve matematik çoklukla yapay zeka teknolojisini geliştirmek için kullanılmasından ötürü, sohbet robotlarının matematikten evvel okuma ve yazmada başarılı olacağı fikri biraz şaşırtan olabilir.

Ancak uzmanlar, büyük data kümeleri üzerinde eğitilen sohbet robotlarının çoklukla matematiksel hesaplamalarda zorlandığını belirtiyor. Sohbet robotlarının üzerinde eğitildiği data kümelerinde esasen çözülmüş bir matematik denklemi bulunuyorsa, bu sorunun tahlilini size sunabilir. Lakin bu tahlile kendi ulaşması çok daha güç.

2 yıl sonra…

Gates, biraz vakit alacak olsa da, teknolojinin muhtemelen iki yıl içinde gelişeceğinden emin olduğunu söylüyor. Sonrasında da, öbür muazzam derecede geniş bir öğrenci kitlesine özel ders verilmesine yardımcı olabilir.

ChatGPT ve Bing’in her ikisinin de şu anda sonlu fiyatsız sürümleri olsa da, ChatGPT’nin Şubat ayında ChatGPT Plus isimli aylık 20 ABD doları fiyatında bir abonelik planı başlatmasından ötürü bu hizmetin büsbütün fiyatsız olmayacağı iddia edilebilir. Tekrar de Gates, en azından bir insan eğitmenle teğe bir ders almaya nazaran daha uygun fiyatlı ve erişilebilir olacağını söylüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar