Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaOtomobilBYD, Tesla'yı bir defa daha ezdi geçti!

BYD, Tesla’yı bir defa daha ezdi geçti!

Elektrikli araç piyasasındaki rekabet tam manasıyla kızıştı. Tesla, BYD, XPeng, Volkswagen, Lucid üzere markalar daha fazla müşteriye ulaşmak ve pazar hisselerini artırmak için kıyasıya bir yarış içinde. Pekala, bu yarışta önderin kim olduğunu düşünüyorsunuz? Yanıtınız Tesla ise, epeyce yanılıyorsunuz. Canalys tarafından yayımlanan son rapor, global EV satışlarının durumunu ve BYD’nin nasıl birinci sırada kalmayı başardığını ortaya koydu.

2023 yılının birinci yarısında küresel EV satışları %49 artarak 6.2 milyon üniteye ulaştı. Bu, %49’luk bir büyümeyi temsil ediyor. Lakin bu büyüme dünya genelinde eşit dağılmış değil. Kimi ülkeler, makul alanlarda başkalarından daha ileri düzeyde. Elektrikli araçlar kelam konusu olduğunda, Çin yolu gösteriyor ve toplam satışların %55’ini, yani 3.4 milyon ünitesiyle küresel MESKEN pazarını domine ediyor.

Bölgedeki tüm hafif araç gönderilerinin %31’i artık EV’lerden oluşuyor. Fakat, 2022’nin birinci yarısında %118 olan süper artış, 2023’ün birinci yarısında %43’e düşerek yavaşladı. Bu yavaşlama, Çin’in MESKEN dayanak programının sona ermesine ve bilhassa daha küçük markalar için zorlayıcı olan bir fiyat savaşına yol açtı. Lakin BYD, bu ağır rekabete karşın Çin’in başkan MESKEN markası olmayı sürdürüyor.

BYD, Tesla’yı bir sefer daha ezdi geçti!

Çin’i %24’lük küresel pazar hissesiyle, 1.5 milyon birimi temsil eden Avrupa izliyor. ABD, küresel KONUT satışlarında %13’lük bir hisseyle geride kalsa da, yeni KONUT teşvikleriyle yıllık %97’lik dikkate kıymet bir büyüme gösteriyor.

2023’ün birinci yarısında Tesla, 935.000’den fazla araç satarak dünya genelinde en çok satan elektrikli otomobil üreticisi olmayı sürdürdü. Bu, geçen yıla nazaran %65’lik büyük bir artış. Lakin büyük sürpriz BYD’den geldi. Birebir devirde 1.3 milyondan fazla elektrikli ve hibrit araç satarak satışlarını geçen yıla nazaran ikiye katladılar. BYD’nin araçları, Yuan PLUS, Dolphin ve Song Pro da dahil olmak üzere küresel elektrikli araç satışlarının %9’unu oluşturuyor. Canalys’e nazaran, 2023’ün sonunda küresel MESKEN satışlarının 14 milyon ünitesi aşması ve %18 pazar hissesi elde etmesi bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar