Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaOyunCD Projekt RED, Ölen Bir Sanatçının Sesini Cyberpunk 2077'de Kullandığını Açıkladı: Yapay...

CD Projekt RED, Ölen Bir Sanatçının Sesini Cyberpunk 2077’de Kullandığını Açıkladı: Yapay Zekâyla Taklit Edilmiş!

Sürekli gelişen yapay zekâ teknolojileri, artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Bu teknolojileri gerçek mi sahte mi anlaması zor olan video, görüntü ve sesler oluştururken de kullanabiliyoruz. Bugün oyun devi CD Projekt RED’den gelen bir açıklama da Cyberpunk 2077’de bu tarz bir yaklaşım sergilendiğini ortaya koyuyor.

Açıklamaya göre geliştiriciler, yakın zamanda çıkan DLC Phantom Liberty’de bir karakterin sesini yapay zekâyla oluşturmuş. Ancak bu durumu ilginç yapan şey yapay zekânın kullanılması değil. Şirket, daha önce oyunda görev alan ancak 2021’de hayatını kaybeden Milogost Reczek isimli bir seslendirme sanatçısının sesini tekrar kullanmak için yapay zekâdan yararlanmış.

Viktor Vektor karakterine hayat veren Milogost Reczek’in sesi, ailesinin de izni alınarak yapay zekâyla taklit edildi ve oyunda kullanıldı

Ulaş Utku Bozdoğan: Cd Projekt Red, Ölen Bir Sanatçının Sesini Cyberpunk 2077'De Kullandığını Açıkladı: Yapay Zekâyla Taklit Edilmiş! 1

The Witcher oyunlarında da yer alan Polonyalı seslendirme sanatçısı Milogost Reczek, Cyberpunk 2077’nin Lehçe dublajlı versiyonunda doktor karakter Viktor Vektor’a hayat veriyordu. Reczek, orijinal oyunda bu karakteri seslendirmişti ancak Phantom Liberty DLC’si için rolünü tekrar üstlenemeden 2021 yılında hayata gözlerini yummuştu.

CD Projekt RED de Reczek’in sesini “rol için mükemmel” olduğu için değiştirmek istemedi ve yapay zekâya yöneldi. Oyun devi, bunun ardından Reczek’in ailesiyle temasa geçti ve sesin kullanımı için izin aldı. Devamında ise Kiev merkezli girişim Respeecher tarafından sağlanan ses klonlama teknolojisine yöneldi.

Oyunun yerelleştirme tarafında yöneticisi olan Mikolaj Szwed, Reczek’in oğullarının çok büyük destek verdiğini ve projeyi ilerletmelerini sağladıklarını ifade etti. Szwed ve ekibi, seslendirme sanatçısının konuşma tarzını taklit etmeye çalışan Janusz Zadura isimli bir başka sanatçıyla çalıştı. Bu sanatçının kaydettiği replikler de yapay zekâ yardımıyla Reczek’in sesine benzetildi.

Yapay zekâ kullanımını eğlence sektöründe ilk kez görmüyoruz. Daha önce birçok film ve dizide de hayatını kaybeden kişiler geri getirilmişti. Örneğin Respeecher’ın teknolojisi, Star Wars dizisi The Mandalorian’ın ikinci sezonunda genç Luke Skywalker’ın sesi için kullanılmıştı. Ayrıca Obi-Wan Kenobi dizisinde de James Earl Jones’un ikonik Darth Vader sesi böyle oluşturulmuştu.

Bu gelişme, her ne kadar Reczek’e bir saygı duruşu olarak görülse de yapay zekâ hakkındaki endişelerin doğru olduğunun da bir göstergesi. Birçok sanatçı, ileride seslerinin veya görüntülerinin kullanılabilmesinden ve işlerini kaybetmekten korkuyordu. Hatta Hollywood’da bu nedenden dolayı aylardır devam eden ve birçok yapımın durmasına neden olan bir grev bile vardı. Bu konuda nasıl önlemler alınacağı büyük merak konusu.

 

 

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar