Cumartesi, Mart 25, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilCep telefonu şarj aygıtları, prize takılı bırakıldığında ne kadar elektrik tüketiyor?

Cep telefonu şarj aygıtları, prize takılı bırakıldığında ne kadar elektrik tüketiyor?

Daha önceki yazılıramızda, bir şarj cihazının, kullanılmasa bile prize takılı halde bırakıldığında elektrik tüketmeye devam ettiğinden bahsetmiştik. Bu tip cihazlara genel olarak vampir cihazlar adı veriliyor. ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden alınan bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde kümülatif olarak vampir cihazlar, yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık ekstra bir enerji tüketimine yol açıyor.

Ve kuşkusuz, bu konuda en çok kafa karıştıran cihazlar cep telefonu şarj cihazları oluyor. Neredeyse her evde en az 3 cep telefonu var ve bu telefonların şarj aletleri, genellikle hep prize takılı olarak bekliyor. Peki ama bir telefon şarj cihazı, prize takılı olarak bırakıldığında ne kadar elektrik tüketiyor?

Yine ABD Enerji Bakanlığı’nın sağladığı bilgiye göre cep telefonu şarj cihazları, telefon bağlantısı kesildikten sonra prize takılı bırakıldığında 0,26 watt enerji tüketmeye devam ediyor. Telefon şarj edilirken ise bu rakam 2,24 watt oluyor. Tabii ki bu rakamlar, şarj cihazının gücüne ya da şarj ettiğiniz telefonun batarya kapasitesine göre ufak da olsa değişim gösterecektir.

Farklı kaynaklar tarafından yapılan ölçümlere göre cep telefonu şarj cihazları ne kadar enerji harcıyor?

Fişte takılı bırakılan cep telefonu şarj kabloları diğer elektronik aletlere göre daha az elektrik tüketse de kalıcı olarak takılı bir şarj kablosunun yıllık maliyeti iki avronun biraz altında. Ancak zaten şarj cihazını sürekli prizde bırakmak önerilen bir durum değil. Çünkü özellikle şarj cihazınız arızalıysa hızla aşırı ısınabilir ve yangın tehlikesi oluşturabilir.

  • British Gas’ın hesaplamasına göre telefon şarj cihazı 1.26 sterlin harcıyor.
  • Berkeley Lab’ın testine göre, boş modda cep telefonu şarj cihazları yaklaşık 0,26 watt ve dizüstü bilgisayar şarj cihazları 4,42 watt tüketiyor.
  • İnternette bir güç ölçerle yapılan testte ise orijinal bir Apple iPhone (iPhone 11 ile birlikte gelen 5W’lık bir şarj cihazı) şarj cihazı kullanılmış.
  • Ve tahmin edildiği gibi akıllı telefon şarj cihazı telefonu şarj etmese de güç tüketiyor, bu rakam ise ayda 135W, yılda 1.5KW’ın biraz üzerine denk geliyor. Türkiye rakamlarına göre yılda aşağı yukarı 2 liraya mal oluyor.

Ortalama bir Amerikalı, elektrik maliyetlerine yılda yaklaşık 1.444 dolar harcıyor. Bunun yaklaşık yüzde 14’ü vampir cihazlara ait. Başka bir deyişle, kullanım halinde olmayan şarj cihazları ya da kapalı bir televizyon gibi farklı cihazlar, fişten çekilmeleri durumunda elektrik faturalarında yıllık yüzde 14 düşüş sağlayabilir.

İngiltere’de British Gas Araştırması ise, evlerin vampir cihazları kapatarak yılda ortalam 147 sterlin (2980 TL) tasarruf edebileceğini söylüyor. Burada bahsedilen cihazlar bekleme modundayken bile enerji tüketen elektronik cihazlar. İngiliz ETS ise ülkede evlerde tüketilen elektriğin %9 ila %16’sının, bekleme modundayken cihazlara güç sağlamak için kullanıldığını hesaplamış. British Gas’ın hesaplamasına göre beklemede bırakılan oyun konsolları ortalama 12.17 sterlin, bilgisayarlar ise 11.22 sterline mal oluyor. Bu hesaplamaya göre mikrodalga 16,37, çamaşır makinesi 4.73, yazıcı 3.81 sterlin tüketiyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar