Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaYazılımChatGPT yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlatıldı

ChatGPT yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlatıldı

Washington Post, Federal Ticaret Kurulu’nun (FTC) ChatGPT ve DALL-E’nin yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlattığını öğrendi. Yetkililer, şirketin büyük lisanlı yapay zeka modellerinden kaynaklanan risklerle nasıl gayret ettiğini gösteren evraklar talep etti. FTC, şirketin kamunun mahremiyetine, güvenliğine yahut prestijine ziyan verebilecek “haksız yahut aldatıcı” uygulamalar yoluyla tüketiciyi muhafaza maddelerini ihlal ediyor olabileceğinden kaygı ediyor.

Komisyon, ödemeler ve sohbet geçmişleri dahil olmak üzere ChatGPT kullanıcılarının hassas datalarını sızdıran bir kusurla ilişkili bilgilerle bilhassa ilgileniyor. OpenAI, etkilenen kullanıcı sayısının çok az olduğunu söylerken, FTC bunun zayıf güvenlik uygulamalarından kaynaklandığından telaş ediyor. Ajans ayrıyeten yapay zekanın bireyler hakkında yanlış yahut berbat niyetli beyanlarda bulunduğunu argüman eden şikayetlerin detaylarını ve kullanıcıların kullandıkları eserlerin doğruluğunu ne kadar âlâ anladıklarını gösteren bilgileri istiyor.

ChatGPT yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlatıldı

Yapay zekaya mahsus yasa ve kuralların yakın gelecekte çıkması beklenmiyor. Buna karşın, ABD hükümeti teknoloji sanayisi üzerindeki baskıyı artırdı. OpenAI şefi Sam Altman, mayıs ayında Senato önünde söz verdi ve burada yapay zekanın argüman edilen yararlarını öne sürerken mahremiyet ve güvenlik tedbirlerini ana çizgileriyle belirterek şirketini savundu. Muhafazaların yerinde olduğunu, lakin OpenAI’nin “giderek daha temkinli” olacağını ve muhafazalarını yükseltmeye devam edeceğini söyledi.

FTC’nin Google ve Anthropic üzere başka üretken AI geliştiricilerini de takip edip etmeyeceği muhakkak değil. OpenAI soruşturması, Komitenin öbür davalara nasıl yaklaşabileceğini gösteriyor ve düzenleyicinin AI geliştiricilerini inceleme konusunda önemli olduğunun sinyallerini veriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar