Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaYazılımChrome ve Firefox'un Sürüm 100'ü birtakım web sitelerinin çalışmasını bozabilir

Chrome ve Firefox’un Sürüm 100’ü birtakım web sitelerinin çalışmasını bozabilir

İnanç Can Çekmez: Chrome ve Firefox'un Sürüm 100'ü birtakım web sitelerinin çalışmasını bozabilir 1

En çok tercih edilen tarayıcılardan Google Chrome ve Mozilla Firefox, bir süre sonra 100. sürümlerine kavuşacaklar. Bununla birlikte üç basamaklı bir sürüm numarası bazı web sitelerinin çalışmalarını engelleyebilir. Chrome ve Firefox, etkiyi azaltmak için yeni yöntemler geliştiriyor.

Chrome ve Firefox 100 bazı sorunlarla gelebilir

Firefox 100 ve Chrome 100 sürümlerinin, üç basamaklı sürüm numaraları içeren kullanıcı aracısı(User-Agent) dizelerini ayrıştırırken web sitelerini bozabileceği belirtiliyor. Mozilla, Firefox Sürüm 100’ün siteleri nasıl etkileyeceği konusunda geçtiğimiz yıl bir deney başlattı ve sonuçları hakkında bazı bilgiler paylaştı.

Görünüşe göre bazı web sitelerinde “tarayıcı desteklenmiyor” mesajları, site oluşturma sorunları, ayrıştırma hataları ve 403 hataları gibi hatalar oluşuyor. Konunun nedenine dair her iki tarayıcının da gönderilerinde: “Bazı ayrıştırma kitaplıklarının, sabit kodlanmış varsayımlara veya üç basamaklı ana sürüm numaralarını hesaba katmayan hatalara sahip olması mümkündür.” ifadeleri yer aldı.

Hem Chrome hem de Firefox geliştiricileri, oluşabilecek sorunların etkilerini en aza indirebilmek için izleyecekleri yolu paylaştılar. Sürüm 100 yayınlanmadan önce düzeltilemeyen hataların olması ve sitelerin bu durumdan etkilenecek olmaları durumunda kullanıcı aracısı dizesinde gösterilen sürümü 99’a dondurmayı planlıyorlar. Böylece sitelerin hatadan etkilenmemesi sağlanarak bir düzeltme için de zaman kazanmayı hedefliyorlar.

Google, Chrome için acil durum güncellemesi yayınladı

6 sa. önce eklendi

Her iki tarayıcı için de güncellemenin zaman çizelgesi açıklandı. Chrome 100, 29 Mart‘ta ve Firefox 100 ise 3 Mayıs‘ta yayınlanacak.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Tarayıcılar Haberleri
  • Chrome ve Firefox Sürüm 100 web sitelerinde hataya sebep olabilir

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar