Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYazılımDiscord'un Kullanıcı Adı Sistemi Baştan Aşağı Değişiyor

Discord’un Kullanıcı Adı Sistemi Baştan Aşağı Değişiyor

Özellikle oyuncuların birbirleriyle yeni topluluklar kurmak ve iletişim sürdürmek için kullandığı Discord, bugün önemli bir değişiklik duyurdu. Kurulduğu günden bu yana kullanıcı adlarında belli bir standardı takip eden platform, artık bu standarda veda ediyor.

Discord’da her kullanıcı, kendi belirlediği kullanıcı adının (@kullaniciadi) yanı sıra bir de “#0000” şeklinde bir kod taşıyordu. Bu kod ve kullanıcı adı olmadan bulmak istediğiniz bir kullanıcıyı bulamıyordunuz. Artık bu durum değişiyor.

Discord’da herkese özel kullanıcı adları geliyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: Discord'Un Kullanıcı Adı Sistemi Baştan Aşağı Değişiyor 1

Discord, bundan böyle “#0000” kodunu tamamen bırakarak her kullanıcının kendine has kullanıcı adına sahip olacağını açıkladı. Bu sayede artık Discord’da başkasıyla aynı kullanıcı adı da taşınamayacak, herkes kendine has bir isme sahip olacak.

Discord’da kullanıcıya has yeni kullanıcı adları, yine Discord kullanıcıları tarafından belirlenecek. Platform, herhangi bir tarih vermeden yakın zamanda tüm kullanıcılarından özel kullanıcı adları belirlemelerini isteyeceğini açıkladı.

Yeni kullanıcı adının yanı sıra artık, tıpkı Twitter’da gördüğümüz gibi bir “görünen ad” da belirecek. Görünen adınız, gönderdiğiniz mesajlarda ve girdiğiniz sunucularda ekrana yansıyan adınız olacak.

Yeni kullanıcı adlarında kullanılabilecek karakterler:

 • Latin harfler (a-z)
 • Rakamlar (0-9)
 • Sadece alttan çizgi (_) ve nokta (.) karakterleri

Kullanıcı adları için belirlenen kurallar:

 • En az 2, en fazla 32 karakter uzunlukta
 • Sadece küçük harf
 • Peş peşe iki kez nokta kullanılamaz (a..b gibi)
 • Kullanıcı adı, Topluluk Kuralları’na uymak zorunda
 • Discord, Discord ekibi ve Discord sistem mesajlarını taklit edemez
 • Bir bireyi, grubu veya organizasyonu taklit edemez
 • İnsanlara saldırı amaçlı olamaz, nefret saçamaz
 • Cinsel içerikli dil kullanılamaz

Görünen ad için kullanılabilecek karakterler:

Ulaş Utku Bozdoğan: Discord'Un Kullanıcı Adı Sistemi Baştan Aşağı Değişiyor 3

Görünen ad, kullanıcı adı kadar sınırlı kurallara sahip olmayacak. Kullanıcılar, neredeyse istedikleri her şeyi görünen adlarına ekleyebilecek. Latin harflerinin yanı sıra boşluklar, emojiler, büyük-küçük harfler ve latin alfabesinden olmayan harfler de kullanılabilecek.

Tabii, görünen adda da bazı kurallar olmayacak değil:

 • En az 1, en fazla 32 karakter uzunlukta
 • Topluluk Kuralları’na uymak zorunda
 • Discord, Discord ekibi ve Discord sistem mesajlarını taklit edemez
 • Bir bireyi, grubu veya organizasyonu taklit edemez
 • İnsanlara saldırı amaçlı olamaz, nefret saçamaz
 • Cinsel içerikli dil kullanılamaz

Kullanıcı adı ve görünen ad ile de durmuyoruz, sunuculara özel isimler ve arkadaşlara takma isimler geliyor:

Evet, Discord sadece Twitter benzeri sisteme geçiş yapmakla durmadı. Artık sunuculara özel isimler de belirleyebileceksiniz. Örneğin, bir sunucudaki görünen adınız ‘Phibi’ olurken, diğer sunucuda bu ad ‘Wumpus’ olabilecek.

Bununla birlikte istediğiniz arkadaşlarınıza takma isimler de takabileceksiniz. Bu sayede arkadaşınızın size görünen adı, sizin belirlediğiniz bir takma ad olacak.

Discord’un yeni değişikliği ne zaman yayınlanacak?

Discord, kullanıcı adı ve görünen ad değişikliği için henüz bir tarih vermedi. Yalnızca önümüzdeki haftalara işaret etti. Ayrıca kullanıcı adı belirleme sırası için gönderilecek bildirimlerin, hesapların açılış tarihine göre kronolojik olacağı ifade edildi.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar