Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaİnternetGoogle Chrome'daki Kilit Simgesi Değişiyor

Google Chrome’daki Kilit Simgesi Değişiyor

Google’ın dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome için yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu yeni özellik, daha doğrusu değişiklik, Google Chrome’daki adres çubuğunda bulunan ve pek çok kişinin ne anlam ifade ettiğini bilmediği kilit simgesini ve işlevlerini değiştirecek. Peki gördüğümüz o simge tam olarak ne işe yarıyor ve yapılacak değişiklik, kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak?

Aslına bakacak olursak o kilit simgesi çok önemli. Kullanıcılar, girdikleri internet sitelerinde kilit simgesini gördüklerinde, söz konusu siteye olan bağlantılarının güvenli olduğundan emin olabiliyorlar. Yani söz konusu site Google tarafından taranmış ve kredi kartı bilgileri veya şifre gibi hassas verilerin sızdırılmasına yol açacak bir tehdit unsuru olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca site ile ilgili ayarlara da buradan ulaşılabilir. Ancak Google, 2021’de bu simge ile ilgili bir araştırma yaptığını, katılımcıların sadece yüzde 11’inin kilit simgesinin ne işe yaradığını tam anlamıyla bildiğini söylüyor. Değişiklik kararının ardında yatan neden de tam olarak bu.

Peki yeni simge nasıl olacak ve kullanıcıya ne sunacak?

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Chrome'Daki Kilit Simgesi Değişiyor 1

Google Chrome’un adres çubuğundaki kilit simgesi, gelecekte ‘seçenekler sunduğunu’ ima eden yeni bir görünüme kavuşacak. Üstelik bu simgenin işlevselliği de büyük oranda değişecek.

Google Chrome’daki mevcut simge ve seçenekler böyle görünüyor:

Ulaş Utku Bozdoğan: Google Chrome'Daki Kilit Simgesi Değişiyor 3

Google Chrome’un mevcut sürümlerinde o kilit seçeneğine tıklarsanız; bağlantı güvenliği, çerezler ve site ile ilgili ayarlar için birkaç seçenek sunulduğunu görürsünüz. Ancak bu seçenekler çok da kullanışlı değil. Örneğin, “Site ayarları” seçeneğini açmak istediğinizde yeni bir sekmeye yönlendirilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sekmeden bir internet sitesinin konumunuzu, kameranızı, mikrofonunuzu veya hareketlerinizi takip edip etmemesine izin verebilirsiniz.

Geliştirilmekte olan yeni özellik ise konum, mikrofon ve hareket sensörlerinin takibini tek bir dokunuşla yapmanızı sağlayacak. Ayrıca bağlantı güvenliği, site ayarları ve çerezler ile ilgili detaylar da yine yeni simgenin içerisinde yer alacak. Böylelikle açılabilir menünün işlevselliği de artmış olacak. Google, yeni simgenin kararlı sürümlere ne zaman ulaşacağına ilişkin bir yorum yapmadı.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar