Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaBilimDünyanın "en uzak yeri" neresi? Öbür insanlardan en uzakta olacağınız yer, yani...

Dünyanın “en uzak yeri” neresi? Öbür insanlardan en uzakta olacağınız yer, yani Point Nemo…

Çalan telefonlar, ödenecek faturalar, bağıran çocuklar üzere çağdaş hayatın olağan durumları, bazen her şeyi bırakıp biraz başınızı dinleme isteği uyandırabilir. Yalnızca bir hafta sonu kaçamağı ya da tatil bile kâfi olmayabilir ve insanlardan olabildiğince uzağa gitmek isteyebilirsiniz.

RealLifeLore, bu türlü bir isteğiniz olursa gitmeyi deneyebileceğiniz kusursuz nokta için bir görüntü seyahat rehberi hazırladı. Bu görüntü, Güney Afrika’dan 2.700 kilometre uzakta, Güney Atlantik Okyanusu’ndaki volkanik Tristan Da Cunha adalarını tanıtıyor. Bu adalar, yalnızca 264 kişi olsa da, insanların yaşadığı dünyanın en uzak noktası olarak biliniyor. Diğer bir deyişle burada yaşayan beşerler, kendilerine en yakın beşerden en uzakta yaşayanlar olarak biliniyor. Lakin bu adalarda bir havaalanı bulunmuyor.

Yeterli gelmedi mi? Point Nemo’yu deneyin!

Eğer aradığınız etrafta hiç bir insan olmaması ise, bu defa Point Nemo’ya gitmeyi düşünebilirsiniz. Latince “hiç kimse” manasına gelen “Nemo”, birebir vakitte Jules Verne’in Kaptan Nemo karakterine de atıfta bulunur. Nemo noktasındaki bir kişi, Dünya üzerindeki en yakın beşerden 2.689 kilometre uzaklıkta olacaktır. Başka bir deyişle Point Nemo, Pasifik Okyanusu’nda bir noktadır ve Dünya’nın insanlardan en uzak yeridir.

İşin makus kısmı ise, bu noktada kara bulunmaması. Muhtemelen uçsuz bucaksız denizde bir gemide oturmanız gerekecek. Bu nokta o kadar uzak ki, orada bulunduğunuzda, muhtemelen size en yakın beşerler, şayet o sırada üstünüzden geçiyorlarsa, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar olacaktır.

İnanç Can Çekmez: Dünyanın &Quot;En Uzak Yeri&Quot; Neresi? Öbür Insanlardan En Uzakta Olacağınız Yer, Yani Point Nemo... 1 Point Nemo (Nemo Noktası) işte tam olarak burası…

Bu noktadan gemi nakliye rotaları bile geçmiyor ve hatta, rastgele bir kişinin bu noktaya ulaştığı en süratli mühlet 15 gün, 10 saat ve 37 dakika olarak biliniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar