Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaBilimElon Musk'ın Neuralink projesi gerçek oluyor: Beşerli deneyler yakında başlayacak

Elon Musk’ın Neuralink projesi gerçek oluyor: Beşerli deneyler yakında başlayacak

İnanç Can Çekmez: Elon Musk'In Neuralink Projesi Gerçek Oluyor: Beşerli Deneyler Yakında Başlayacak 1

Farklı teknolojilere yatırımlarını sürdüren ünlü girişimci Elon Musk‘ınbüyük projesi gerçek oluyor. Max Hodak, Elon Musk tarafından kurulan ve hem sağlık hem de metaverse’de kullanılmak amacıyla beyin çipleri geliştiren Neuralink, ilk insanlı deneyler için Fremont California’daki tesiste görev yapmak üzere yeni bir klinik araştırma direktörü arıyor.

Sağlık alanında büyük bir gelişim sağlayabilir

2016 yılında duyurulan Neuralink projesi ile “felçli birinin akıllı bir akıllı telefonu, başparmak kullanan birinden daha hızlı kullanmasını sağlayacağına” söz veren Musk, yaptığı yeni açıklamada “Bunun, tetraplejikler, kuadriplejikler gibi ciddi omurilik yaralanmaları olan insanlar için, gelecek yıl FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) onayını almayı umuyoruz” sözlerini dile getirdi.

Elon Musk’ın açıklamalarına göre yeni beyin implantının insan kafatası ile aynı hizada yerleştirilmesi ve kablosuz olarak şarj edilmesi planlanıyor. Bununla beraber omurilik yaralanması geçiren bir kişinin tam vücut işlevselliğini geri kazandırmayı hedefleyen Neuralink, geçtiğimiz aylarda Pager isimli bir maymunda gerçekleştirilen denemelerin videosunu paylaştı.

Yeni teknoloji hakkında soru işaretleri taşıyan kişiler için projeyi ”hatalı/eksik nöronları devrelerle değiştirmek sözleriyle özetleyen Musk, insanlı denemeler başladığında büyük bir ivme kazanacaklarını düşünüyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar