Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaBilimGeliştirilen yeni sıvı lens, klâsik sistemlerin yerini alabilir

Geliştirilen yeni sıvı lens, klâsik sistemlerin yerini alabilir

İnanç Can Çekmez: Geliştirilen Yeni Sıvı Lens, Klâsik Sistemlerin Yerini Alabilir 1

Lens teknolojileri, fotoğraf ve video çekimlerine daha fazla önem verilmesiyle beraber günümüzün gelişen teknolojileri arasında yer alıyor. Son olarak geliştirilen yeni sıvı lens teknolojisi bir voltaj uygulandığında lensin odak uzunluğunu değiştirebiliyor. Mevcut sıvı lenslerle temelde aynı görünse de teknolojideki yenilik elektriksel olarak duyarlı bir sıvı olan dibutyl adipate (DBA) kullanımında ortaya çıkıyor.

İyi sonuçlar sunuyor

Hefei Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sadece birkaç gram ağırlığında DBA tabanlı yeni uyarlanabilir sıvı lens geliştirdiler. Sıvı olarak kullanılan DBA, elektronegatif bir moleküler yapıya sahip olmasının sayesinde doğru akım uygulandığında şekil değiştirebiliyor.

İnanç Can Çekmez: Geliştirilen Yeni Sıvı Lens, Klâsik Sistemlerin Yerini Alabilir 3

Lensin yapısına bakıldığında iç tarafı su itici bir tabakayla kaplanan silindir şeklinde bir elektrot yer alıyor. Elektrotun içerisindeki DBA sıvısı bulunuyor. Doğru akım uygulandığında DBA molekülleri anotta toplanıyor ve uygulanan voltajın büyüklüğüne göre başlangıçtaki kubbe şekli farklılaşıyor ve bunun sonucunda merceğin odak uzunluğu değişiyor. Elektrik verme bırakıldığında ise sıvı başlangıçtaki şekline geri dönüyor.

İnanç Can Çekmez: Geliştirilen Yeni Sıvı Lens, Klâsik Sistemlerin Yerini Alabilir 5

Yeni DBA tabanlı sıvı lensler test edildiğinde 390 ile 780 nm arasındaki görünür dalga boylarında yaklaşık %95’lik bir optik geçirgenlik sunduğu gözlemlendi. Ayrıca 20 ile 100 °C arasındaki sıcaklıklarda iyi performans sergileyebildi. Araştırmacılar, uygulanan voltajı 0’dan 100’e çıkardıklarında odak uzaklığının 7,5 mm’den 13,1 mm’ye kadar değiştiğini ve lens çözünürlüğünün milimetre başına neredeyse 29 satıra ulaşabildiğini belirtti.

Ekip, DBA tabanlı yeni sıvı lensin mevcut sıvı lenslerden daha basit bir yapıya ve daha iyi stabiliteye sahip olduğunu söylüyor. Geliştirilen sıvı lens hafif, kompakt ve üretimi kolay olduğu için cep telefonları, kameralar ve yapay görme uygulamaları gibi birçok alan için önemli bir alternatif oluşturabilir.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar