Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMobilEpic ve Google tekrar davalık oluyor

Epic ve Google tekrar davalık oluyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Epic Ve Google Tekrar Davalık Oluyor 1

Son yılların en ünlü davalarından olan Epic vs Apple’ın ateşleyicisi olan Epic Games, başını yasal işlerden ayıramıyor. Daha önce Google’a da dava açan firma şimdi tekrar Google’a dava açıyor.

Epic, Google’a komisyon vermek istemiyor

Epic’in bu seferki dava nedeni ise geçtiğimiz ay satın aldığı Bandcamp uygulaması. Bandcamp, Google Play kurallarına uymadığı için 1 Haziran’da Google Play’den kaldırılacak. Bandcamp, Google Play’in ödeme sistemi yerine kendi ödeme sistemi kullandığı için Google Play kurallarına karşı çıkmış oluyor. Google, Play Store ödeme sistemi ile her satıştan %30 komisyon almak istiyor. Bandcamp, şuan PayPal üzerinden satışlarını yapıyor. Epic, Google Play ödeme sistemine geçmelerinin inanilmaz derece zaman ve emek harcayacağını belirtiyor. Epic, bu yüzden Googla’a karşı yasal işlem başlatmış durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Epic Ve Google Tekrar Davalık Oluyor 3

Bandcamp’in kurucularondan olan Ethan Diamond, 2015’ten beri Android’te kendi ödeme sistemlerini kullandıklarını belirtiyor. Ancak Google, 1 Haziran’dan itibaren yeni kurallarını uygulayarak %30 komisyon almaya başlayacak. Görünüşe göre Google, Bandcamp için bu komisyonu %20 yapmış durumda ancak şirket, hala bir komisyon ödemek istemiyor. Diamond, eğer Google’ın kuralları gerçekleşirse ya Android’ten çekilmek zorunda kalacaklarını ya platformu kullanan müzisyenlerden komisyon almak zorunda kalacaklarını ya da para kazanamayacaklarını belirtiyor. Ayrıca Diamond, kendi ödeme sistemleri ile müzisyenlere 24-48 saat içinde ödeme yapabildiklerini ancak Google Play ödeme sistemine geçmeleri halinde bu sürenin 15-45 gün olacağını belirtmiş.

Apple, geliştiricilere güncelleme için verdiği süreyi uzattı

6 sa. önce eklendi

Google’dan cevap gecikmedi

Google, Epic’in bu davasının yine geçersiz ve anlamsız oldıuğunu belirtiyor. Google’a göre Epic, Bandcamp’i satın almadan önce Google Play kuralların farkındaydı ayrıca Bandcamp, değişen kuralların 18 aydır farkında. Ayrıca Google, Bandcamp’in komisyon indirimine sahip olduklarını ve Android platformunda oldukları için uygulamayı alternatif yoldan kullanıcılarına sunabileceğini de belirtmiş. Bakalım Epic Games, gerçekten mobil dünyada uygulama mağaza kurallarını değiştirebilecek mi.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Diğer Yazılım Haberleri
  • Epic ve Google tekrar davalık oluyor

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar