Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaFacebook Grup ve Sayfalarının Siyasi Görüşler İçin Yankı Odası Oluşturduğu Tespit Edildi

Facebook Grup ve Sayfalarının Siyasi Görüşler İçin Yankı Odası Oluşturduğu Tespit Edildi

ABD’de bir grup araştırmacı, dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook ve Instagram’da, geniş kapsamlı bir araştırma yaptı. Yapılan bu araştırmanın ilk aşaması kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan araştırma, Facebook’taki grup ve sayfaların, ideolojik yankı odaları yarattığını ortaya koydu. Sayısız veriye ulaştıklarını söyleyen uzmanlar, Facebook grup ve sayfalarının kullanıcıları nasıl etkilediğini gözler önüne sermiş oldular.

Öncelikle şu “yankı odaları” meselesini bir açıklayalım: Medyada yankı odası, bir fikir veya inanışın, belirli bir sistem altında sürekli olarak tekrarlanması ve insanların bunları pekiştirmesi anlamına gelmektedir. Bulunduğunuz yankı odalarında sadece belirli bir görüş hakkında bilgi alabilirsiniz. Karşıt görüşler, yankı odanıza giriş yapamaz. Dolayısı ile belli bir görüşe gitgide daha çok bağlanır, farklı görüşlerden aynı hızda uzaklaşırsınız. İşte Facebook’taki grup ve sayfaların, tam olarak bu durumun yaşanmasına yol açtığı anlaşıldı.

Grup ve sayfalar, çok fazla ideolojik ayrım içeriyorlar

Ulaş Utku Bozdoğan: Facebook Grup Ve Sayfalarının Siyasi Görüşler İçin Yankı Odası Oluşturduğu Tespit Edildi 1

Çarpıcı sonuçlar içeren araştırma, Facebook grup ve sayfalarında takılan kullanıcıların, çok daha fazla ideolojik ayrımlara maruz kaldıklarını ortaya koydu. Yani belirli bir fikir üzerinde yoğunlaşan insanlar, diğer görüşleri neredeyse hiç görmüyorlardı. Bunun doğal bir sonucu olarak kullanıcılar, ayrımcılık yapmaya başlıyorlar ve kitle kutuplaşmalarına yol açıyorlardı. Kendileri gibi düşünmeyen insanları ayrıştırıyorlar, karşıt görüşteki insanların ne düşündüğünü hiçbir şekilde önemsemiyorlardı.

Bu tür mecralarda yalan yanlış bilgiler dolaşıyor!

Yapılan araştırma, Facebook’taki grup ve sayfaların yalan yanlış bilgiler yayılması noktasında fazlasıyla etkin olduklarını gözler önüne serdi. Yöneticiler, kendi ideolojilerine uygun olarak yazılan haberleri tekrar tekrar paylaşıyor, üstelik bunların doğruluklarını da umursamıyorlardı. Zaten yankı odalarının en büyük problemi de budur. Yankı odasındaki insanlar, paylaşılan bir bilginin doğru olup olmadığını pek de sorgulamazlar. En kötüsüyse, içinde olduğunuz sürece kendi yankı odanızdaki fikirlerin içinde kısılıp kaldığınızı fark edemezsiniz…

Sağ görüşü savunan sayfa ve gruplarda, yanlış bilginin daha çok olduğu tespit edildi…

Ulaş Utku Bozdoğan: Facebook Grup Ve Sayfalarının Siyasi Görüşler İçin Yankı Odası Oluşturduğu Tespit Edildi 3

Facebook’taki grup ve sayfalarla ilgili yapılan araştırma, siyasi görüşü sağ olan kullanıcıların, yalan yanlış bilgiye çok daha fazla maruz kaldıklarını ortaya koydu. Böyle dediğimiz için bizi eleştirecek okurlarımız olabilir. Sonuçları Science dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanların, Meta’nın üçüncü taraf haber teyit sistemini kullanarak bu sonuca ulaştıklarını belirtelim.

Yapılan araştırma, siyasi görüşü ne olursa olsun, insanların Facebook Grup ve sayfalarına giriş yaparken daha dikkatli olmaları gerektiğini gözler önüne seriyor. Zira yapılan araştırma, kullanıcıların akış sayfasında dolaşmalarının, yankı odasına karşı kullanıcıyı koruduğunu ortaya koydu. Grup ve sayfalar yerine arkadaşlarının paylaşımlarına bakan kullanıcılar, diğerleri kadar etkilenmiyorlardı… Yani hoşunuza gitmese de farklı görüşe sahip kişilerin neler paylaştıklarına bakmak, gün sonunda yine size fayda sağlıyor…

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar