Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaOyunEpic Games'ten skandal karar: PayPal yok diye Türk oyun geliştiricilere ödeme yapmayacak!

Epic Games’ten skandal karar: PayPal yok diye Türk oyun geliştiricilere ödeme yapmayacak!

Epic Games, Türkiye’deki oyun geliştiricilerini doğrudan ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Geliştiricilere gönderilen e-postada yer alan açıklamaya göre Türk geliştiriciler, artık Epic Games üzerinden ödeme alamayacaklar. Halihazırda ödeme hakkı olan geliştiriciler ise sadece 100 dolar ve üzeri bakiyeler için son kez ödeme alacaklar. Peki Epic Games, neden böyle bir skandal karar aldı?

Aslına bakacak olursak alınan kararın Epic Games ile pek de ilgisi yok. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre PayPal gibi uluslararası hizmet sağlayıcıların Türkiye’de bulunmaması, ödemelerde sorunlar yaşanmasına neden oldu. Hal böyle olunca da Türk geliştiriciler için ödemelerin kapatılmasına karar verildi. Epic Games, 100 dolar ve üzerinde bakiyesi olan Türk geliştiriciler için 15 Ağustos itibarıyla ödeme yapmaya başlayacağını, bu ödemelerin nasıl yapılacağını ise yine bir e-posta ile açıklayacağını duyurdu.

İşte Epic Games’in geliştiricilere gönderdiği e-posta:

Dora Özsoy tarafından paylaşılan e-postada, Epic Games’in uzun vadeli bir ödeme aracısı aradığı ancak şu an için bir sonuca ulaşılamadığı ifade ediliyor. Şu an için geliştiricilere sunulan tek yöntem, ikamet adresinin Türkiye’den başka bir ülkeye çekilmesi.

Epic Games kolaya kaçıyor; Steam, ödemeleri doğrudan bankalar aracılığıyla gerçekleştiriyor!

Ulaş Utku Bozdoğan: Epic Games'Ten Skandal Karar: Paypal Yok Diye Türk Oyun Geliştiricilere Ödeme Yapmayacak! 1

Epic Games ile benzer mantıkta olan Steam’in geliştiricilere nasıl ödeme yaptığını araştırdık. Steam’in resmi internet sitesindeki bilgilere göre geliştiriciler, hak edişlerini doğrudan banka hesaplarına alıyorlar. Bu işlem için SWIFT tekniği kullanıyor. Epic Games’in neden PayPal gibi ödeme sağlayıcılar kullandığı, Türk geliştiriciler için neden Steam’deki gibi SWIFT aktarımı yapmadığını bilemiyoruz. Ancak bu noktada Epic Games’in kolaya kaçtığını, çözüm üretmek yerine Türk geliştiricileri harcadığını söyleyebiliriz.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar