Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaFacebook'dan beklenmedik atak, gönderiler sınırlanıyor!

Facebook’dan beklenmedik atak, gönderiler sınırlanıyor!

Şimdi şirket, bir blog gönderisinde Facebook ve Instagram’da “bazı kullanıcıların ve yayıncıların Kanada’daki kimi haber içeriklerini görüntülemesini yahut paylaşmasını sınırlayan” testlere başlayacağını duyurdu.

Bill C-18 olarak da bilinen yasa teklifi, iktidardaki Liberal hükümet tarafından bu yılın başlarında sunuldu. Misal bir Avustralya yasasını örnek alarak, Facebook üzere internet platformlarını lokal haber kuruluşlarıyla gelir paylaşımı iştiraklerine zorlamayı amaçlıyor. Bu, kısmen, Facebook ve Google’ın çevrimiçi reklam pazarındaki hakimiyeti nedeniyle ortaya çıktı: her iki şirket de gelirin %80’ini aldı.

Geçen yıl Meta bir hükümet konseyinin Meta’yı mevzuatla ilgili bir toplantıya davet etmemesi üzerine tehditte bulunmuş, Google ayrıyeten kimi Kanadalı kullanıcıların haber içeriğini görmesini süreksiz olarak engellemişti

Reuters’in bildirdiğine nazaran, Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriguez buna cevap olarak testleri “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. “Büyük bir teknoloji şirketi bize ‘Şunu yahut bunu yapmazsan, o vakit fişi çekerim’ dediğinde bu bir tehdittir. Hiçbir vakit bir tehditten korktuğum için hiçbir şey yapmadım. “.

Facebook, Google ve öbürleri en nihayetinde Avustralya’daki maddelerini kabul etmişlerdi ve artık yayıncılara küçük kesimlerle haber ilişkileri yayınlamaları için ödeme yapıyorlar. Fakat bundan evvel Facebook, kullanıcıların ülkedeki haber ilişkilerini paylaşmalarını engelleme tehdidini yerine getirdi fakat daha sonra, hükümetin Facebook’un platformunun yayıncılar için kıymeti hakkındaki kaygılarını gideren değişiklikler yapmasının ve daha fazla tartışmanın akabinde yasağı geri aldı.

Test şimdilik sırf az sayıda kullanıcıyı, sonlu bir müddet için etkileyecek. Yeniden de Avustralya’da kullandığı birebir taktiğe devam ederse, Meta, muhtemelen hükümeti ve yayıncıları pazarlık masasına zorlamanın bir yolu olarak, Kanada’daki tüm kullanıcılar için haber paylaşımını engelleyebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar