Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimGökyüzünde yeşil ışık saçan meteor hakkında Türkiye Uzay Ajansı’ndan açıklama

Gökyüzünde yeşil ışık saçan meteor hakkında Türkiye Uzay Ajansı’ndan açıklama

İnanç Can Çekmez: Gökyüzünde yeşil ışık saçan meteor hakkında Türkiye Uzay Ajansı’ndan açıklama 1

Dün gece Marmara ve Ege bölgelerinde yaşan çok sayıda vatandaş, gökyüzünde yeşil bir cisim gördü. Google’da “yeşil ışık saçan göktaşı”, “yeşil meteor”, “meteor” gibi aramalar trend oldu. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) konu hakkında açıklama yayımlayarak kafalardaki soru işaretini giderdi

Yeşil cismin meteor olduğunu açıklayan Türkiye Uzay Ajansı (TUA), meteorların kimyasal yapıları nedeniyle atmosferde farklı renkte gözlemlendiğini belirtti.

Yeşil ışık hakkında Türkiye Uzay Ajansı’nın açıklaması

“Dün gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında gökyüzünde yeşil ışık saçan bir meteor görüntülenmiştir. Bu gök cisimleri kimyasal yapıları sebebiyle atmosferde pek çok farklı renkte gözlemlenebilir.

Meteorlar, Dünya atmosferine girdiklerinde çok sayıda hava molokelü ile çarpışırlar. Bu çarpışmalar parçacığın dış katmanlarını püskürterek sodyum, demir ve magnezyum atomlarından oluşan bir buhar oluşturur.

Meteor rengi, metal atom emisyonlarının mı yoksa hava plazma emisyonlarının mı baskın olduğuna bağlıdır. Birçok meteorun rengine, onlardaki metal atomlarından yayılan ışık (mayi, yeşil ve sarı) ile havadaki atomlar ve moleküller tarafından yayılan ışık (kırmızı) neden olur.

Metal atomları, sodyum lambalarındaki gibi ışık yayar. Sodyum (Na) atomları turuncu-sarı bir ışık verir, demir (Fe) atomları sarı bir ışık, magnezyum (Mg) yeşil baskın ışık yayar. İyonize kalsiyum (Ca+) atomları, atmosferik nitrojen (N2) ve oksijen atomları (O) ve molekülleri kırmızı bir ışık verirken mor bir renk tonunda görülebilirler.”

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Yeşil ışık saçan göktaşı hakkında resmi açıklama yapıldı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar