Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilGoogle, Android İçin Geliştirdiği Yeni Yazı Tipi Roboto Serif'i Tanıttı!

Google, Android İçin Geliştirdiği Yeni Yazı Tipi Roboto Serif’i Tanıttı!

Google, çevrimiçi metin okumak için ideal olduğunu söylediği yeni bir yazı tipi olan Roboto Serif‘i Android için tanıttı. Roboto Serif artık Google Yazı Tipleri aracılığıyla kullanılabiliyor ve Google’ın Material Design değerlerinin bir parçası olarak Android’e dahil edilecek.

Google, Roboto Serif’i okumak için oluşturduğunu, çünkü günde yaklaşık yedi saatimizi çevrimiçi bir şeyler okuyarak geçirdiğimizi söylüyor. Eğer siz de günün büyük bir kısmını ekran üzerinde bir şeyler okuyarak geçirenlerdenseniz, bu tür özel olarak tasarlanmış bir yazı tipine ihtiyaç olduğu konusunda muhtemelen Google’a katılıyorsunuzdur.

Google yazı tipi danışmanı Sarah Daily, “Roboto Serif, Roboto Sans, Mono, Slab ve Condensed ile birlikte işlevsel Roboto süper ailesine katılıyor” diyor ve devam ediyor: “Fakat tasarımı doğrudan Roboto Sans’tan alınan Roboto Slab’ın aksine, bu en yeni serif koleksiyona kendi kimliğini getiriyor.

Google’dan Rob Giampietro ise “Sans-serif’in yanında rahat gözükmesini ve dağınık hissetmemesini istedik” diyor ancak “serif” ailesinin bir parçası olduğuna çok fazla dikkat çekmediğini de belirtiyor.

Meral Erden: Google, Android İçin Geliştirdiği Yeni Yazı Tipi Roboto Serif'i Tanıttı! 1 Google

Google ayrıca, yemek tarifi kitaplarından müzik çalma listelerine kadar kullanım durumlarında yazı tipinin nasıl uygulanabileceğine dair bir dizi örnek de dahil olmak üzere Roboto Serif için tüm teknik ayrıntıları detaylandıran eksiksiz bir belge yayınladı. Bu belgede yer alan şu cümleler dikkat çekici: “Google Fonts’un misyonu, web tipografisini herkes için daha iyi hale getirmektir. Değişken yazı tiplerine ve bunların üretimi, test edilmesi ve kullanılması için araçlara büyük yatırım yaptık ve yaratıcı tasarımcıların ve geliştiricilerin bu teknolojiyle neler yaptığını görmekten heyecan duyuyoruz.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar