Cumartesi, Mart 25, 2023
Google search engine
Ana SayfaDonanımIntel'in 13.nesil işlemcileri ayrıntılandı: Çekirdek sayıları artıyor

Intel’in 13.nesil işlemcileri ayrıntılandı: Çekirdek sayıları artıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Intel'in 13.nesil işlemcileri ayrıntılandı: Çekirdek sayıları artıyor 1

Yatırımcılar için düzenlenen bir etkinlikte 13.nesil Raptor Lake işlemcilerin ilk mühendislik örneğini tanıtan Intel, 7 nm işlem teknolojisi ile üretilecek yongalar hakkında yeni detaylar paylaştı.

Çekirdek sayısı artıyor

Bilindiği üzere 12.nesil Alder Lake mimarisi performans ve verimlilik çekirdeklerinden oluşan hibrit bir yapıya sahip. Bu yapıyı devam ettirecek Raptor Lake mimarisi ise, çekirdek sayılarını 24’e, iş parçacığı sayılarını ise 32 adete kadar yükseltecek. Intel’in açıklamarına göre çift haneli bir performans artışı sunacak yeni yongalar, ayrıca LGA 1700 soketi ile uyumlu olacak ve DDR4 bellekleri desteklemeye devam edecek.

Intel, kripto sektörüne özel madencilik ekipmanı üretecek

4 gün önce eklendi

Büyük bir performans artışının yanı sıra geliştirilmiş hız aşırtma özelliklerine beraberinde getirecek yeni mimarinin ilk tüketici CPU’ları 8 adet performans, 16 adet verimlilik çekirdeği ile gelecek. Bununla birlikte Alder Lake’den iki kat daha fazla ‘küçük’ çekirdek sayısına sahip olacak.

Yeni işlemcilerin çıkış tarihi bilinmiyor olsa da, 2022 yılı içerisinde ve AMD’nin Zen4 Ryzen 7000 serisi ile aynı zamanlarda piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel’in 13.nesil işlemcilerinde çekirdek sayıları yükseliyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar