Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaYapay ZekaGoogle, Düşüncelerinizi Okuyup Müziğe Dönüştürecek Yapay Zekâ Geliştiriyor!

Google, Düşüncelerinizi Okuyup Müziğe Dönüştürecek Yapay Zekâ Geliştiriyor!

ABD merkezli teknoloji devi Google, yapay zekâ sektöründe çığır açacak yeni bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. “Brain2Music” olarak isimlendirilen yeni bir yapay zeka modeli, insanların beyin dalgalarını analiz edip, bunun sonucunda müzikler oluşturmaya yarıyor. Gelin hep birlikte bu ilginç teknolojiye yakından bakalım.

Hem Google hem de Meta, geçmişte metinlerden müzik üretmeye yarayan yapay zekâ modelleri oluşturdular. Bu bağlamda; Google’ın MusicLM isimli yapay zekâ aracı, zaten kullanıcıları etkilemeyi başardı. Brain2Music ise tüm bildiklerimizi unutturacak türden. Henüz araştırma aşamasında olan teknoloji, kullanıma sunulduğunda yapay zekâ deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyacak.

Peki Brain2Music, tam olarak nasıl çalışıyor?

Şinasi Kaya: Google, Düşüncelerinizi Okuyup Müziğe Dönüştürecek Yapay Zekâ Geliştiriyor! 1

Google mühendisleri, cazdan metale, hip-hop’tan klasiğe kadar hemen her müzik kategorisinden 15’er saniyelik müzik örnekleri aldılar. İnsan beynindeki dalgaları da fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yöntemi ile analiz eden uzmanlar, daha sonra müzik notaları ile beyin dalgaları arasında bir bağlantı kurdular. İşte bu bağlantıyı makine öğrenimi yoluyla geliştiren Google, en sonunda da Brain2Music isimli yapay zekâ modelini oluşturdular. Bu yapay zekâ modelini de MusicLM’ye entegre eden uzmanlar, beyin dalgalarının müziğe dönüştürülmesini sağladılar. 

Brain2Music, şu an için emekleme aşamasında. Ancak Google, bu yapay zekâ modeliyle ilgili çalışmaların devam edeceğini söylüyor. İşler yolunda giderse, Brain2Music ile bugüne kadar eşine rastlanmayan çalışmalara imza atılabilir. Eğer isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanarak oluşturulan bazı ses kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar