Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaİnternetMeta, Microsoft ve Amazon'un Apple ve Google'a Rakip Olacak Açık Kaynaklı Harita...

Meta, Microsoft ve Amazon’un Apple ve Google’a Rakip Olacak Açık Kaynaklı Harita Projesi “Overture” Hayata Geçti

Meta, Microsoft ve Amazon ve haritalara yoğunlaşan TomTom isimli şirket, geçtiğimiz yıl birlikte çalışabilir harita ürünleri oluşturmak amacıyla Overture Maps Foundation’ı kurmuştu. Bu projinen, harita konusunda önde olan Google ve Apple’a rakip olunabileceğini göstermişti.

Dört şirket, bugün projeyle ilgili önemli bir adım attı. Grup, geliştiricilerin çok işine yarayacak ilk açık kaynaklı harita veri setini yayınladı.

Üçüncü taraf geliştiriciler, Apple ve Google’a bağlı kalmadan kendi ürünlerini oluşturabilecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Meta, Microsoft Ve Amazon'Un Apple Ve Google'A Rakip Olacak Açık Kaynaklı Harita Projesi &Quot;Overture&Quot; Hayata Geçti 1

Bu veriler, üçüncü taraf geliştiricilerin kendi küresel haritalarını veya navigasyon ürünlerini oluşturmasına olanak tanırken onların Apple ve Google ile kafa kafaya gitmelerine olanak tanıyacak. Gelen açıklamalar, verilerin binalar, ulaşım ağları sınırların yanı sıra 59 milyondan fazla popüler yeri içerdiğini de gösteriyor.

Overture ayrıca, veri katmanlarını geliştiricilerin harita verilerini standart belgelenmiş bir şekilde alıp kullanabilmesi ve birlikte çalışılabilir olması için biçimlendirildiğini söylüyor. Bu bilgilerin de harita uygulaması veya benzer herhangi bir hizmet oluşturmak için kullanabileceği ekleniyor. Veri setine, Overture internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

Overture, verilerin kolayca erişilebilir olması, uygulama geliştirilmesine olanak tanıması nedeniyle oldukça önemli. Ayrıca düşük maliyetli olması da dikkat çeken bir konu. Şu anda geliştiriciler, Google Haritalar API’na erişmek için ödeme yapmak zorunda. Apple’da da benzer bir durum mevcut. Yani projeyle Google ve Apple’ın harita konusundaki hakimiyetini tehdit edilebileceğini söyleyebiliriz.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar