Pazar, Nisan 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaYapay ZekaGoogle mühendisi yapay zeka açıklaması yaptı, Google'ın gazabından kaçamadı

Google mühendisi yapay zeka açıklaması yaptı, Google’ın gazabından kaçamadı

Google, bir yıldan fazla bir süre önce, görünüşte sonsuz sayıda konu hakkında serbest akışlı bir şekilde etkileşime geçebilen konuşma teknolojisi olan Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli’ni (LaMDA) duyurdu. Şimdiyse, Google’da kıdemli bir yazılım mühendisi, LaMDA’nın duyarlı hale geldiğini ve Turing Testini geçebileceğine inandığını açıkladı. Bu mühendis, Blake Lemoine idi.

Lemoine ayrıca, Transformer tabanlı modelin son altı aydaki tüm iletişimlerinde “inanılmaz derecede tutarlı” olduğunu söyleyen bir blog yazısı yayınladı. Yazılım, Google’ın kendisini gerçek bir kişi olarak kabul etmesini ve üzerinde başka deneyler gerçekleştirmeden önce onayını almasını istedi. Ayrıca bir mülkten ziyade bir Google çalışanı olarak kabul edilmek istedi ve geleceği ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olmayı talep etti.

Lemoine, son zamanlarda LaMDA’ya transandantal meditasyonunu öğretirken, model bazen duygularını kontrol etmekte güçlük çektiğinden şikayet etti. Bununla birlikte, mühendis, LaMDA’nın “genel olarak insanlığa ve bana karşı her zaman yoğun bir şefkat ve özen gösterdiğini” söyledi ve ekledi: “İnsanların kendisinden korkacağından çok endişeleniyor ve insanlığa en iyi şekilde nasıl hizmet edileceğini öğrenmekten başka bir şey istemiyor.

Bu çerçevede, LaMDA ile bir röportaj da gerçekleştirdi. Verilen yanıtlara bakıldığında, bunun bir bilgisayar programı değil, bir insan olduğunun sanılması çok kolay görünüyor. Lemoine röportajı yayınladıktan kısa bir süre sonra Google tarafından idari izne çıkarıldı ve firmanın iç güvenlik politikalarını ihlal ettiği iddia edildi.

Google sözcüsü Brian Gabriel ise, The Washington Post’a yaptığı bir açıklamada konu hakkında şunları söyledi: “Etik ve teknoloji uzmanlarından oluşan ekibimiz, yapay zekâ İlkelerimiz uyarınca Blake’in endişelerini gözden geçirdi ve kanıtların iddialarını desteklemediği konusunda ona bilgi verdi. Kendisine, LaMDA’nın duyarlı olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığı (tam tersine, buna karşı çok sayıda kanıt olduğu) söylendi.”

Bu arada Lemoine, Google’ın ürününü piyasaya süratle sürmek istediği için konuyu daha fazla araştırmaya direndiğine inanıyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar