Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobilGoogle neden devasa bir para cezasına çarptırıldı? İşte karşılığı

Google neden devasa bir para cezasına çarptırıldı? İşte karşılığı

Şirket, telefonu kullanmasalar da Pixel 4 hakkında “aldatıcı” referanslar sunmaları için radyo sunucularına ödeme yaptığı savlarını çözmek için Texas’a 8 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Eyalet Başsavcısı Ken Paxton’ın ofisine nazaran, Google maddeyi çiğnediğinin farkında olmasına karşın reklamlar devam etti.

Teknoloji devi, Federal Ticaret Kurulu (FTC) ve öteki altı eyaletle şimdiden 9 milyon dolarlık bir mutabakata vardı. Paxton, Google’ın “önemli etkiye” sahip olduğu ve hiçbir büyük şirketin “özel muamele” beklememesi gerektiği için eyalet mutabakatının değerli olduğunu savundu.

Google sözcüsü José Castañeda, Reuters’e yaptığı açıklamada, şirketin reklam maddelerini ciddiye aldığını ve uyuşmazlığı “çözmekten memnuniyet duyduğunu” söyledi.

Google neden devasa bir para cezasına çarptırıldı? İşte yanıtı

Teksas, halihazırda Google’a karşı, reklam teknolojisi hakimiyetine ait bir antitröst davası ve yüz bilgileri toplama uygulamalarına ait öteki bir dava da dahil olmak üzere çok sayıda yasal süreç daha yürütüyor. Eyalet, radyo reklamları da dahil olmak üzere mümkün olan her yerde Google’ın bir sanayi yükü olarak tesirini sınırlamaya kararlı görünüyor.

Google, müşterileri kandırmaya çalışmakla suçlanan tek telefon üreticisi değil. Huawei ve Samsung da DSLR fotoğraflarını telefon kamerası örnekleri olarak dağıtırken yakalandı. Bununla birlikte, Pixel 4 reklam kampanyası daha da problemli olabilirdi. FTC ve eyalet savları ortasında Google, kasıtlı olarak dinleyicileri yanıltmakla ve bu açığa çıktığı halde reklamlara bile bile devam etmekle suçlanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar