Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaOyunGTA 6 hacker'ı ağır cezalarla karşı karşıya

GTA 6 hacker’ı ağır cezalarla karşı karşıya

Oxford’dan 18 yaşındaki hacker Arion Kurtaj, çok beklenen Grand Theft Auto 6 (GTA 6) görüntü oyununun şimdi yayınlanmamış imajlarını içeren büyük bir güvenlik ihlali sonrasında, süresiz olarak inançlı bir hastanede kalma cezasına çarptırıldı. 2025 Eylül’ünde piyasaya çıkması beklenen GTA 6‘nın bu sızıntısıyla ilgili olarak Kurtaj, akut otizm teşhisiyle tanınmış ve Nvidia, Microsoft, Uber ve Rockstar Games üzere önde gelen teknoloji firmalarına hücumlarıyla tanınan memleketler arası hacker kümesi Lapsus$’ın öne çıkan bir üyesiydi. Bu ataklar sonucunda yaklaşık 10 milyon dolarlık ziyan meydana geldi.

Önceki Nvidia hacki için kefaletle hür bırakılmış ve bir Travelodge otelinde polis muhafazası altında olmasına karşın, Kurtaj Rockstar Games’e kıymetli bir siber taarruz gerçekleştirdi. Bir Amazon Firestick, otel televizyonu ve bir cep telefonu kullanarak Rockstar’ın iç Slack iletileşme sistemini ihlal eden Kurtaj, GTA 6’nın 90 klibini sızdırdı ve Rockstar tarafından irtibata geçilmediği takdirde daha fazlasını yayınlamakla tehdit etti. Sızıntılar, oyunun kaynak kodunu ve “TeaPotUberHacker” takma ismi altında yayınlanan imgeleri içeriyordu.

GTA 6 hacker’ı ağır cezalarla karşı karşıya

Kurtaj’ın duruşması, otizmi nedeniyle klasik manada yargılanmaya uygun bulunmaması sebebiyle benzersizdi. Bunun yerine heyet, onun ataklardan sorumlu olup olmadığını belirlemekle görevlendirildi, hata niyetini pahalandırmak yerine. Gözaltındayken gösterdiği şiddetli davranışlar ve siber suça geri dönmek isteğini daima söz etmesi, duruşmada kıymetli faktörlerdi.

Kurtaj’ın hareketlerinin tesiri büyüktü, Rockstar Games atak sonucu 5 milyon dolar kayıp ve çalışanın binlerce saatlik çalışmasını telafi etmek zorunda kaldı. Buna karşın, Kurtaj’ın savunması, yakın vakitte başarılı bir formda yayınlanan GTA 6 fragmanının hackten kaynaklanan en az olumsuz etkiyi gösterdiğini savundu. Lakin mahkeme, onun ve Lapsus$’ın faaliyetlerinin, başka büyük teknoloji firmaları ve bireyler üzerindeki geniş kapsamlı ziyanını tanıdı.

Lapsus$’ın öbür 17 yaşındaki bir üyesi de tıpkı duruşmada mahkum edildi ve Gençlik Rehabilitasyon Buyruğu aldı. Lapsus$, cesaretli siber suçları ve çoklukla kurbanlarını alenen alay etmeleriyle “dijital haydutlar” olarak tanımlanıyor. Kurtaj ve ismi açıklanmayan reşit olmayan kişi mahkum edilse de, kümenin başka üyelerinin hala özgür olduğuna inanılıyor. Bu dava, giderek daha genç bireyler tarafından işlenen sofistike siber hatalar konusundaki artan tasayı vurguluyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar