Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaYazılımHerkes VPN satıyor ve bu güvenlik açısından bir sorun

Herkes VPN satıyor ve bu güvenlik açısından bir sorun

Influencer’lar, ödeme sırasında FOLLOWME10 kodunu kullandığınız sürece askeri seviyede şifreleme ve her yerden akış içeriği vaat ediyor, bundan da hisselerini alıyorlar.

VPN reklamlarının YouTube’un her yerinde olması yalnızca bir anekdot değil. Influencer pazarlama danışmanlığı şirketi ThoughtLeaders’ın kurucu ortağı Daniel Conn’a nazaran, 2016’nın başından bu yana, VPN şirketleri toplu olarak yaklaşık 247.000 YouTube görüntüsüne sponsor oldu.

YouTuber’lar için kendilerini finanse etmenin çıkarlı bir yolu; VPN sağlayıcıları için belgisiz güvenlik eserini ana akım haline getirmeye yardımcı. Fakat sıradan izleyiciler için, VPN reklamlarındaki bu artış, siber güvenlik konusundaki baş karışıklığına ve jargona katkıda bulunuyor ve bu, gerçekte ne kadar inançta olduğumuz konusunda bizi yanıltabilir.

Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu influencer’ların güvenlik hakkında söylediklerini daha güzel anlamak için bu yüzbinlerce reklamdan rastgele bir örnek aldı. Tıpkı vakitte üniversitede bilgisayar bilimleri alanında doçent olan Michelle Mazurek’e nazaran, açıkça yanlış olmasa da, reklamların birden fazla VPN’lerin neler yapabileceğine dair meçhul yahut abartılı savlar içeriyordu.

Herkes VPN satıyor ve bu güvenlik açısından bir sorun

Bir VPN’in nitekim yapabileceği tek şey, internet servis sağlayıcınızın tarama geçmişinizle ilgili datalara erişmesini engelleyen şifreli bir “tünel” oluşturarak IP adresinizi ve bilgisayarınızın ağdaki kimliğini maskelemektir. Kimliğinizi bâtın tutamaz, sizi mali sömürüden koruyamaz, “askeri seviyede şifreleme” yahut bu şirketlerin kullandığı öteki pazarlama tabirlerini sunamaz. Askeri seviyede şifreleme, AES-256’yı söz eder lakin bu bir sanayi standardı haline geldi ve sizi kimlik avı taarruzları üzere güvenlik tehditlerinden korumaz.

Yine de, çevrimiçi ortamda kendinizi korumak için yapabileceklerinizin hakikaten yalnızca başlangıcı olduğu halde, VPN’ler tek adımlı bir güvenlik tahlili olarak satılıyor. VPN reklamcılığı üzerine araştırma makalesini yöneten Maryland Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Ömer Akgül, şirketlerin ve reklamların “bu fonksiyonun yapabileceklerini abarttığını” söyledi. “Kullanıcıların gerçekte o denli olmadığı halde müdafaa aldıklarını düşünmeleri sıkıntılı.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar